Vídeňská Albertina letos slaví 20 let od svého znovuotevření

Vídeňská Albertina letos slaví 20 let od svého znovuotevření

Jaké výstavy pro jubileum připravila?

 Před dvaceti lety se nejvýznamnější rakouská galerie Albertina, kterou ročně navštíví až milión návštěvníků, dočkala modernizace a znovuotevření. Za tato dvě desetiletí nebylo v žádném muzeu na světě vystaveno více kreseb a grafik jako v Albertině. Galerie se proto rozhodla i letošní jubilejní rok věnovat grafickým sbírkám, a to formou šesti výstav jak v samotné Albertině, tak i v nové budově galerie Albertině Modern.

Jednou z výstav, kterou by si fanoušci umění určitě neměli nechat ujít, je ucelená výstava věnující se historii a vývoji grafiky za posledních 500 let. Tu prezentuje výstava „Dürer – Munch – Miró. The Great Masters of Printmaking“, která nabídne pohled do počátků nových tiskařských technik ve středověku, od mědirytů a dřevorytů po lepty, mezzotinta a litografie a která bude návštěvníkům k dispozici až do 14. května 2023. Pomyslnou druhou částí výstavy je pak výstava „Od Andyho Warhola po Damiena Hirsta. The Revolution of Printmaking.“, kterou návštěvníci naleznou v nové budově Albertiny Modern, a to od 24. února do 23. července 2023. Tato výstava se zabývá revolučními novinkami doby po roce 1960 a ilustruje všechny důležité milníky v grafice včetně sítotisku. Jubileum neslaví pouze Albertina, ale i Picasso, na kterého samozřejmě vídeňská galerie pamatuje a připomíná si ho výstavou k 50. výročí od jeho úmrtí. Výstava, kterou bude možné od 17. března 2023 navštívit přímo v Albertině, návštěvníkům nabídne více než 70 Picassových děl, z toho 18 obrazů, 50 kreseb a grafik a 20 keramických unikátů.

Albertina, foto© Petr Šálek

Další výstavou, na kterou Albertina v březnu srdečně zve, je výstava „Alex Katz – Cool Painting“. Tou galerie oslaví 95. narozeniny tohoto umělce, jehož obrazy jsou v současnosti k vidění i v rámci velké retrospektivy v New Yorku. Na podzim si naopak Albertina připomene díla Gottfrieda Helnweina, rakousko-irského umělce, který letos oslaví své 75. narozeniny a v rámci výstavy představí průřez svou třicetiletou tvorbou. Chybět nebudou ani díla Georga Baselitze, německého malíře a sochaře, který bývá řazen mezi neoexpresionisty. Výstava „Georg Baselitz. 100 kreseb“ vychází ze štědrého daru, 100 jeho vynikajících a trendových kreseb, které obdržela rakouská Albertina spolu s Morgan Library v New Yorku. Obě galerie si z nich mohly vybrat 50 kusů do svých sbírek. Ty si návštěvníci budou moct prohlédnout již od 7. června 2023

Zdroj: WH Digital GmbH, Zahraniční kancelář města Vídně


Summary

This year the famous Albertina Gallery of Vienna celebrates 20 years since its reopening. . During these two decades, no museum in the world exhibited more drawings and prints than the Albertina This year´s anniversary is therefore dedicated promařily to graphic collections in the form of six exhibitions both in the Albertina itself and in the new building of the Albertina Modern gallery. . The exhibition “Dürer – Munch – Miró. The Great Masters of Printmaking”,will offer a glimpse into the beginnings of new printing techniques. The exhibition “From Andy Warhol to Damien Hirst. The Revolution of Printmaking.”,in the new building of the Albertina Modern, from 24 February to 23 July 2023., will recall all the important milestones in printmaking, including screen printing. Further exhibitions will commemorate the works of Gottfired Helnwein, Geor Baselitz and Michelangelo.

More information: www.albertina.at/en/exhibitions/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..