UPM-Křest knihy Šperk Forma Obsah

UPM-Křest knihy Šperk Forma Obsah

Nenápadná výstava „Šperk forma obsah“, která je už od prosince 2023 volně přístupná ve vstupním foyeru Uměleckoprůmyslového musea, získala 9.února 2024 výrazného průvodce ve formě publikace, která fenomén šperku šíře rozebírá a vysvětluje.

Stejnojmenná kniha historičky umění a kurátorky  Petry Matějovičové se opírá o dřívější výzkum šperkové sbírky UPM, jejíž základy sahají až na počátek 19. století. Současně s historickými šperky muzeum sbíralo a stále přijímá do svých sbírek také současná díla.

Kniha proto propojuje šperky z minulosti s těmi současnými. Navazuje tak na instalace šperků ve vloni otevřené stálé expozici Art, Life. Umění pro život, zejména v kapitolách Šperk a tělo nebo Šperk a čas.  Na rozdíl od expozice však kniha sbírková díla UPM zasazuje do kontextu světového fondu šperku.

Současná publikace představuje jen první krok. Muzeum plánuje vydání dalších dvou publikací se zaměřením na témata šperk a figura v roce 2025 a šperk a motiv v roce 2027.

Ve světových sbírkách jsme zvyklí si uvědomit, že šperk není něco malého a v pozadí.
Je to stejně  silné médium jako malba, sochařství, architektura a  další umělecké obory
“, uvedla při křtu své knihy Petra Matějovičová.

Text: Soňa Šálková, foto© PetrSalek.com

Summary

Small exhibition entitled “Jewelry, Form, Content” having been freely accessible in the entrance foyer of the Museum of Applied Arts (UPM) since December 2023, received a significant guide in the form of a publication that analyzes and explains the phenomenon of jewelry.

The book by the art historian and curator Petra Matějovičová is based on earlier research of the UPM jewelry collection, the foundations of which date back to the beginning of the 19th century. The book unites jewelry from the past with the that of present time. It thus creates a bridge with he jewelry installations opened last year in the permanent exhibition Art, Life, Art for Life, especially in the sections Jewelry and Body or Jewelry and Time.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..