Ultrasupernatural – umělci Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein propojují pravěk a současnost

Ultrasupernatural – umělci Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein propojují pravěk a současnost

Návštěvy vzdálených oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney již více než 20 let ovlivňují tvorbu malířky, fotografky a filmařky Báry Šlapetové a sochaře Lukáše Rittsteina. Centrum současného umění DOX, k jejichž kmenovým tvůrcům oba umělci patří, prezentuje shrnutí jejich nevšedních zážitků velkou přehlídkou. Výstavní projekt ULTRASUPERNATURAL, který navazuje na předchozí dva dílčí projekty Manop, poslední první z roku 2009 a Všechno je jinak z roku 2015, je kronikou neuvěřitelných událostí a rozhovorů, které oba umělci zažili a zaznamenali při reálných setkáních s domorodými, civilizací nedotčenými obyvateli džungle, jejichž způsob života a představy o světě přibližně odpovídají lidem z doby kamenné. Zajímavé je, že tok informací neprobíhal jedním směrem, ale formou dialogu, kdy došlo k výměně o našem i jejich světě. Paradoxně z toho vyplývá, že některé pro nás nadpřirozené věci, jsou pro domorodce normální, ale např. mobilní telefon pro ně patří do kategorie zázraků.

ULTRA SUPER NATURAL – Fascinating Exhibition in Prague, Czech Republic. Czech artists Barbora Slapetova and Lukas Rittstein have linked their lives with the Yali Mek, the last Papuan indigenous tribe.  Photo©PetrSalek.com  DOX Centre for Contemporary Art   27/5-12/10/2020


Unikátní je, že materiály z celkem 11 výprav jsou zpracovány uměleckou formou, takže svědectví uložené v experimentálních filmech, fotografiích, sochách a kresbách Báry Šlapetové a Lukáše Rittsteina je naprosto ojedinělým úkazem v historii světového výtvarného umění. Zároveň je vzhledem k časovému odstupu zcela neopakovatelné. Moderní informační technologie pronikají do nejzazších končin světa, takže se nevyhýbají ani domorodcům z Papuy a jejich odloučenost a tím i uchování původních forem života není možné. Jeden z kurátorů výstavy a současně ředitel centra Dox Leoš Válka o tom řekl: „Je to poslední příležitost ještě vidět lidi z doby kamenné, kteří se bez úžasu vyjadřují k naší skutečnosti.“

ULTRASUPERNATURAL Fascinating Exhibition in Prague, Czech Republic Czech artists Barbora Slapetova and Lukas Rittstein have linked their lives with the Yali Mek, the last Papuan indigenous tribe. Centre for Contemporary Art DOX 27/5-12/10/2020     foto: Petr Salek

Výstava je koncipovaná chronologicky jako příběh s mnoha kapitolami. Cesta začíná na letišti. Úvodní film s postavou nahého náčelníka sedícího na kameni a nad ním vzlétajícím velkým dopravním letadlem odkazuje na první návštěvu Papuy, kdy oba autory ohromil střet vyspělé civilizace s dobou kamennou. Touhu cestovat do exotických dálek měli od dětství, protože se narodili v komunismu, kdy cestování bylo prakticky nemožné. „Takhle daleko nás vystřelil komouš,“ suše poznamenává Barbara Šlapetová.

Obrazově i zvukově působivé scény, kdy nahý náčelník nakupuje v supermarketu nebo si udiveně prohlíží namalovaný les v improvizovaném fotografickém studiu, střídají záběry z úzkých stezek v džungli, po kterých se obratně pohybují příslušníci horského kmene Yali Mek. Ale opravdová překvapení jsou ještě před námi. Dialog významných členů kmene s naším Velkým náčelníkem Václavem Havlem proběhl v roce 2008 a předání velké cargosochy s odlitky částí těl některých domorodců vzbudily na Papuy velké nadšení. Kosmický telefonát astronauta Koichi Wakaty z mezinárodní stanice ISS, který umožnila NASA, naopak domorodce nijak zvlášť nepřekvapil, protože významní členové kmene umí cestovat dýmem do „horního patra světa“.

ULTRASUPERNATURAL
Fascinating Exhibition in Prague, Czech Republic
Czech artists Barbora Slapetova and Lukas Rittstein have linked their lives with the Yali Mek, the last Papuan indigenous tribe.
Centre for Contemporary Art DOX 27/5-12/10/2020     foto: Petr Salek

Setkání astronautů doby kamenné s moderními astronauty a jiné neuvěřitelné příběhy se skutečně staly. I návštěva kosmonauta Leroye Chiaa v ostrovní horské vesnici a 5 světel, která opravdu zahlédl během svého pobytu v kosmu. Staly se inspirací pro dvacet metrů širokou monumentální filmovou fresku s kreslenými animacemi a vloženými filmovými sekvencemi od Barbory Šlapetové v hlavním sále expozice. Zde je vystaven i Nebeský oltář Lukáše Rittsteina se sochami 5 mužů na křídlech – kombinace abstrakce a reality, 3D technologie a naskenovaných pravěkých těl.

Volnou inspirací ze zážitků mezi civilizací a divočinou je skupina soch na nádvoří Doxu. Vesnice okolo otevřeného ohniště od Lukáše Rittsteina symbolizuje archetypy, které jsou nekonečné v čase a fungují v pravěku, současnosti ibudoucnosti.

 

Výstava v Centru  současného umění DOX potrvá do 12. 10. 2020.

Současná otevírací doba: středa až neděle od 12 do 18 hodin. 

Text: Soňa Šálková

Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..