Titul Osobnost české fotografie získali Antonín Dufek a Viktor Kolář

Cena „Osobnost české fotografie“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který v průběhu kalendářního roku, tedy od 1.1. do 31.12., zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí a cena „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který dlouhodobě, zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.
Se jmenováním nejsou spojeny hmotné požitky. Smyslem vyhlášení laureáta z řad fotografů, kurátorů, pedagogů, teoretiků, galeristů či vydavatelů je upozornit na mimořádný výkon za uplynulé období a podnítit další zájem o dění v oblasti fotografie.

Za loňský rok nominovali celkem 22 kandidátů zástupci veřejnosti, škol, muzeí, spolků a podniků spjatých s fotografií.

I letos porotci rozhodovali s vědomím, že všichni nominovaní mají za sebou realizaci celé řady kvalitních projektů.

Členové Odborné poroty 2010: Jiří Egert, Bořivoj Hořínek, Daniel Kaifer, Lubomír Kotek, Zdeněk Lhoták, Jan Neubert, Jan Pohribný, Stanislav Pokorný, Rudo Prekop, Miroslav Vojtěchovský .

Antonín Dufek a Viktor Kolář,

Nositel titulu „Osobnost české fotografie 2010“ Viktor Kolář
– byl navržen Danou Kyndrovou a Zdeňkem Lhotákem , kteří jej považují za jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů a jeho obsáhlou knihu Ostrava ,věnovanou rodnému městu , jež zobrazuje po celý svůj aktivní život , řadí mezi nejlepší fotografické publikace vydané v České republice.

Nositel titulu „Osobnost české fotografie 2010 – za dlouhodobý přínos fotografii“ – Antonín Dufek byl navržen Martinem Hrubešem, Janem Pohribným, Miroslavem Vojtěchovským a Bořivojem Hořínkem.
Miroslav Vojtěchovský k tomu uvádí – od roku 1968, tedy neuvěřitelných 42 let od kdy se stal kurátorem sbirky fotografie a užité grafiky Moravské galerie v Brně, představuje dr. Dufek nejen neobyčejně pracovitou osobnost mapuící systematicky zejména moravskou fotografii (ale nejenom ji). Je především historikem, interpretem, kritikem a kurátorem vyznačuícím se neobyčejným citem. V tomto smyslu je Antonín Dufek ojedinělý a vyjímečný mezi českými historiky a teoretiky. Jeho dílo představuje desiíky publikacíi výstav a stovky članků majích vždy velmi zásadníi přínos do knihovny odborné fotografické literatury v naší zemi především proto, že jeho hodnotící uměnovědná kriteria stojí na neobyčejně pevném morálním základu.
Jan Pohribný nominuje PhDr. Antonína Dufka za zásadní podíl na rehabilitaci media fotografie, jako svébytného uměleckého jazyka a otevření české fotografie světu. Za objevné přístupy v interpretaci děl klasiků I mladších generací a důležitý podíl na vytváření jedné z nejkvalitnějších sbírek v Čechách a na Moravě..

Za Asociaci profesionálních fotografů ČR:

Stanislav Pokorný, předseda správní rady
Jan Pohribný, předseda odborné poroty

V Praze, 3. 3. 2011, v den hlasování poroty

Mediální partneři :

– Grafika Publishing s.r.o., provozovatel serverů Grafika On-line.cz a Fotografovani.cz
– ARTmagazin.eu – internetový magazín pozitivně smýšlející o umění
– FotoVideo – Časopis o klasické a digitální fotografii
– World Web Photo Gallery – galerie a fotografické aktuality na www.wwg.cz

Asociace profesionálních fotografů České republiky je sdružená v Evropské federaci profesionálních fotografů (FEP). Založena byla 22. ledna 1990. Vedle organizování fotografických výstav se snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. K zlepšení společenské prestiže fotografů každoročně vyhlašuje cenu „Osobnost české fotografie“. Titul je udělován posedmé.

Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka, Osobností české fotografie 2004 je kurátor Jaroslav Anděl a Osobností české fotografie 2005 se stala kurátorská dvojice Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. V roce 2006 je cena poprvé rozdělena do dvou kategorií, které lépe pokrývají jednotlivé specifické oblasti fotografie – na cenu „Osobnost české fotografie 2006“ kterou získal fotograf Jiří Stach a na cenu „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii“, jejímž držitelem se stala historička fotografie Anna Fárová. V roce 2007 byli oceněni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias, v roce 2009 Jiří Všetečka a Jan Reich.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..