Výstava fotografií na Staroměstské radnici připomíná 50.výročí invaze Československa vojsky Varšavské smlouvy a další přelomové události, které následovaly

Dokumentární fotografka a kurátorka Dana Kyndrová vystavuje v prostorách pražské Staroměstské radnice rozsáhlý soubor téměř 200 fotografií známých i méně známých českých fotografů, zachycující historické chvíle po vpádu tzv. „spřátelených“ vojsk do Československa dne 21. srpna 1968.

Klikněte na tuto fotografii a uvidíte sférické video 360°, (můžete sami ovládat kursorem) s komentářem Dany Kyndrové k výstavě.

Kurátorka výstavy Dana Kyndrová

Fotografie naprosto věrně zobrazují situace, kdy obyvatelé  Prahy, Brna, Liberce nebo Bratislavy překvapeně a téměř nevěřícně sledovali příjezd tanků do ulic svých měst. Muž s aktovkou na Václavském náměstí od Vladimíra Lammera je toho dokonalým vyjádřením.

Muž a aktovkou, foto: Vladimír Lammer

Fotografie dokumentují marné pokusy lidí vysvětlit vojákům, že se jedná o omyl. Jejich nepochopení pak v nich postupně vyvolává vzdor a odvahu, projevenou např. při obraně budovy Českého rozhlasu. Vznikají spontánní demonstrace národní hrdosti ale i projevy smutku nad nevinnými obětmi. Lidová tvořivost se odráží v heslech a nápisech, kterými se lidé spontánně a často i vtipně obraceli na okupanty. To vše a mnohem víc zprostředkovávají dokumentární snímky, které jejich autoři často pořizovali s nasazením vlastního života. Dramatický nájezd tanku do podloubí na náměstí před libereckou radnicí zachytil místní fotograf Václav Toužimský. Mistrně vystižená situace, která si vyžádala 7 lidských životů, je jednou z fotografií, které Dana Kyndrová objevila během svého pátrání po méně známých záběrech ze srpna 1968. Více zde.

Výstava se nezaměřuje jenom na srpnovou invazi, ale zachycuje i následné okupační stávky studentů v listopadu 1968 a události po smrti Jana Palacha v lednu 1969. Fotografie chlapce s československou vlajkou pod posmrtnou maskou Jana Palacha před Národním muzeem od Karla Kalivody nebo záběry z pohřebního průvodu a  Palachova pohřbu patří k těm nejsilnějším. Výstavu uzavírá soubor fotografií z oslav vítězství československých hokejistů nad mužstvem Sovětského svazu, které se proměnily v demonstrace proti okupaci. Tyto nepokoje pak byly nepřímým důvodem k výměně vedení komunistické strany Československa, kdy Alexandra Dubčeka v roli prvního tajemníka KSČ nahradil Gustáv Husák a následovalo 20 temných let okupace a normalizace.

Obzvláště v dnešní době, která se pokouší zlehčovat komunistickou minulost, je třeba si neustále připomínat, co události ze srpna 1968 pro obyvatele Československa znamenaly, kolik nadějí pohřbily a kolika lidem negativně ovlivnily život. Výstava Dany Kyndrové na Staroměstské radnici je naprosto přesvědčivým důkazem pro to, abychom nezapomínali.

Výstava Sovětská invaze – srpen 1968 je na Staroměstské radnici přístupná denně od 10.00 do 19.00 hod. a potrvá až do 30.srpna 2018.

Text: Soňa Šálková,
Fotografie: Petr Šálek

Dana Kyndrová vystavuje v prostorách pražské Staroměstské radnice rozsáhlý soubor téměř 200 fotografií českých fotografů, zachycující okamžiky po vpádu tzv. „spřátelených“ vojsk do Československa dne 21. srpna 1968. Foto: Petr Šálek #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..