Oldřich Škácha-výstava-výročí okupace 1968-Czech Photo Centre

Oldřich Škácha-výstava-výročí okupace 1968-Czech Photo Centre

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy připomene výročí okupace 1968.

Oldřich Škácha, foto©Petr Šálek

Padesáté výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa je jedinečnou příležitostí k uspořádání výstavy, která připomene jeden z nejtragičtějších okamžiků našich dějin. Ve velké výstavní síni galerie Czech Photo Centre se od 15. srpna 2018  představí fotografie Oldřicha Škáchy, které dvacet let zůstaly uzavřeny v ateliéru na Starém městě. Fotografie z osudného srpnového dne ze svých sbírek zapůjčila Knihovna Václava Havla. Výběru snímků pro expozici se ujal fotograf Ondřej Němec.

Uhrančivé snímky z prvních dní konfliktu doplní stylizovaná fotokomora s původním zařízením a fotografiemi přímo ze Škáchova ateliéru, které pořídil fotograf Petr Šálek.  Dalším prvkem, který bude v galerii reflektovat palčivou atmosféru roku 1968, zprostředkuje dokumentární film Zmatek Evalda Schorma, který poskytl Národní filmový archiv. Škácha reportážním způsobem zachytil samotný příjezd armády do Pražských ulic. Dokumentoval zděšení a snahu lidí konflikt odvrátit. Během 21. srpna potkal mnoho známých tváří například Pavla Bobka, Jana Kaplického a Václava Táborského, kteří se rozhodli protestovat proti agresi vojáků.

Přední český fotograf Oldřich Škácha vešel do povědomí veřejnosti dokumentováním osudů osobností československé kultury a disentu sedmdesátých a osmdesátých let, zejména skupiny kolem Pavla Kohouta a Václava Havla. S postupným nástupem normalizace byl Škácha vyloučen z veřejného života, a přišel tak o možnost publikovat. Po Sametové revoluci se znovu vrátil se svými fotografiemi například do Lidových novin, Salonu Práva, Magazínu Mladé fronty Dnes, Reflexu a mnoha dalších. Také se stal jedním z fotografů prezidenta Václava Havla, jehož dokumentoval i po odchodu z úřadu prezidenta.

 

Foto: Oldřich Škácha 1968

Czech Photo Centre, výstava Oldřich Škácha – Okupace 1968. Na snímku stylizovaná fotokomora Oldřicha Škáchy. Opuštěné království fotografoval Petr Šálek #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Na snímku stylizovaná fotokomora Oldřicha Škáchy. Opuštěné království fotografoval Petr Šálek

Výstava bude otevřena od 15. srpna do 16. září každý den kromě pondělí. V úterý až pátek vždy od 11.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 10.00 do 18.00 hodin. Základní vstupné činí 80 a snížené 40 korun. Galerie se nachází 100 metrů od stanice metra Nové Butovice na adrese Seydlerova 2835/4, Praha 5.
Výstava se koná pod záštitou a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR v rámci projektu Společné století, ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.
Artmagazin.eu je také partnerem tohoto projektu.

V malé výstavní místnosti galerie Czech Photo Centre se návštěvníkům představí výsledky soutěže pro amatérské i profesionální fotografy s názvem Československo – fotografie roku 68, kterou Czech Photo spolupořádá s Českým rozhlasem. Tato výstava představuje vybrané snímky, které pochází ze soukromých archivů Čechů a Slováků. Celkově se do soutěže přihlásilo okolo tisíce fotografií.

Více zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..