Soutěž Jazz World Photo zná letošní vítěze

Již 9. ročníku mezinárodní fotografické soutěže Jazz World Photo se zúčastnili autoři a autorky z 41 zemí světa. Největší zastoupení přitom měli fotografové z Francie, Itálie a Polska. Celkem bylo do soutěže přihlášeno 248 snímků z prostředí jazzu, blues, world music a přidružených žánrů. Osmičlenná mezinárodní porota pak stála před nelehkým úkolem vybrat z tohoto množství tři vítězné fotografie. Slavnostní předání cen v podobě fotografických objektivů proběhlo dne 26. března 2022 již tradičně v rámci finálového večera XXIV ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Jazzinec v Trutnově.

Jazz World Photo 2022 ceny

První cenu získal francouzský amatérský fotograf Didier Jallais. Občanským povoláním zubní lékař, který je dlouholetým členem týmu Lékařů bez hranic, se zúčastňuje soutěže Jazz World Photo dlouhodobě. Po ročnících 2014 a 2018 je pro něj letošní vítězství již třetím v pořadí. Člen poroty a současně jeden ze zakladatelů soutěže Patrick Marek to okomentoval následovně: “Pro všechny porotce bylo velkým překvapením, že i přes naprostou anonymitu hodnocení fotografií už potřetí během devíti let vyhrál Didier Jallais. Jsme rádi, že naše soutěž získala prestiž a fotografové z celého světa se do ní přihlašují opakovaně.”

Foto ©Didier Jallais

Druhé místo v soutěži obsadila Francouzka Emmanuelle Nemoz. Její fotografie s hudební tématikou jsou pravidelně zveřejňovány v tiskových i online médiích. Mimo jiné je také oficiální fotografkou Cosmo Jazz Festivalu ve svém rodném Chamonix a francouzsko-švýcarského festivalu JazzContreBand.

Třetí místo vybojoval český fotograf Jiří Hrbek. Absolvent Institutu výtvarné fotografie při Slezské univerzitě Opava se v rámci svých dokumentárních cyklů věnuje i fotografiím z hudebního prostředí. Ovšem namísto snímků významných hvězd se snaží především o zachycení a zprostředkování emocí a atmosféry.

Nedílnou součástí projektu jsou exkluzivní putovní výstavy Jazz World Photo, které představují třicet nejlepších fotografií daného ročníku. Za dobu své existence se výstavy konaly v řadě galerií v ČR, ale i v Belgii, Itálii, Polsku, Slovensku a USA.

Třicet nejlépe hodnocených jazzových fotografií roku 2022 je až do 3. června 2022 vystaveno v Galerii města Trutnova. Galerie snímků již nyní na www.jazzworldphoto.com

Foto ©Jiří Hrbek

 

Summary
Authors from 41 countries have taken part in the 9th Jazz World Photo international photography competition. A total of 248 images from jazz, blues, world music and related genres were registered in the competition. The international jury then faced the difficult task of selecting three winning photographs from these anonymously presented images. The awarding ceremony took place on March 26, 2022, during the final evening of the XXIV International Music Festival Jazzinec in Trutnov.

The first prize went to the French amateur photographer Didier Jallais who has been participating in the Jazz World Photo competition several times and this year’s victory has already been – after 2014 and 2018 – the third one for him. The second place in the competition was taken by the French female photographer Emmanuelle Nemoz and the Czech photographer Jiří Hrbek won third place.

The thirty best photographs of Jazz World Photo 2022 are exhibited in the Trutnov City Gallery until June 3, 2022 and online at www.jazzworldphoto.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..