Sochařský festival Sculpture Line se koná již posedmé

Sochařský festival Sculpture Line se koná již posedmé

Festival přinášející umění na veřejná místa získal v pandemické době uzavřených galerií a divadel na významu . Když nemohou lidé přijít za uměním, přichází umění k nim. Skulptury vdechují nový život známým místům a vytvářejí nové souvislosti. Jako například ocelová Věž pro Jana Palacha od Václava Fialy na smíchovské náplavce, která je jakousi protiváhou věžím z pomníku Jana Palacha od amerického sochaře Johna Hejduka na staroměstském břehu Vltavy.

Již sedmý ročník oblíbené přehlídky současného sochařství začal 15. června 2021. Původně domácí kulturní akce se vloni z českého prostředí rozšířila i na mezinárodní scénu. Loňská výzva Virus sochy nezastaví přilákala účastníky ze zahraničí a podpořila vazbu mezi tvůrci a diváky Stejně je tomu i letos, kdy festival probíhá na 39 místech ve třech kontinentech. U nás se zapojilo celkem 10 lokací; kromě Prahy, Plzně nebo Ostravy jsou dějištěm i menší města a obce, jako Broumov nebo Dolní Břežany.V Evropě se zúčastní Německo, Rakousko, Itálie, Velká Británie ale i Albánie, v zámoří pak Brazílie nebo Uruguay. Celkem 49 zúčastněných autorů vystavuje 83 instalací.

Některé sochy se na svých místech usadily na delší dobu. Například bronzový Čtenář v křesle od Jaroslava Róny sedí před budovou pražského magistrátu již třetí rok. Některé sochy se přesunuly na jiné místo jako Kůň od Michala Gabriela, který byl v roce 2016 na Piazzetě Národního divadla a teď se prochází v zámeckém parku ve Vratislavicích. Nově a na míru pro pražskou náplavku vzniká objekt od Jiřího Davida s názvem -273,15oC, tedy absolutní nula. Pestrobarevné plastiky od Alexandry Koláčkové se postupně usazují na místech, kde jsou vystaveny, protože jsou ozdobou i zábavným mobiliářem parků a prostranství.

Díky Sculpture line proběhne dosud největší prezentace českých sochařů na mezinárodní přehlídce současného umění NordArt v německém Büdelsdorfu. Od 5. června jsou tam vystavena díla Stefana Milkova, Jaroslava Róny, Lukáše Raise i letošního velkého jubilanta Kurta Gebauera.

Za sedm let své existence se z festivalu Sculpture Line stal „dlouhodobý a sociálně ukotvený projekt a solidní „značka“, musíme souhlasit s kurátorem festivalu Martinem Dostálem.

Text: Soňa Šálková, foto: Soňa Šálková a Petr Šálek


Summary

Taking already place for seven times the popular show of contemporary sculpture has begun on June 15, 2021. Originally, having been a Czech domestic cultural event, it entered the international scene during the pandemic. The last year motto Virus Can´t Stop Sculptures attracted participants from abroad and supported the bond between creators and spectators. In the Czech Republic a total of 10 locations participate. Besides Prague, Pilsen or Ostrava, smaller towns and villages, such as Broumov or Dolní Břežany, are the participating venuees, too. In Europe, e.g. Germany, Austria, Italy, the United Kingdom, and even Albania take part. This year participants are also Brazil, Uruguay, China or Iran. A total of 49 participating artists exhibit 83 installations. In the seven years of its existence, the Sculpture Line festival has become a “long-term and socially anchored project and a solid ´brand´”, we must agree with the festival’s curator Martin Dostál.

Sculptur Line

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..