Signal festival rozzářil Prahu již pošesté

Prodloužený víkend od čtvrtka 11. do neděle 14.října 2018 patří světlu a umění ve veřejném prostoru. Již pošesté se do Prahy vrací oblíbený festival SIGNAL, který tradičně zláká tisíce Pražanů a návštěvníků hlavního města do ulic. Nový program nabízí celkem 22 světelných instalací na třech trasách. Vedle tradičního centra města a Vinohrad se letos zapojil jako nováček Karlín, čtvrť s obrovskou dynamikou a sklonem ke všemu progresivnímu a novému.

Na zcela zaplněném Karlínském náměstí festival zahájila herečka Martha Issová spolu s ředitelem festivalu Martinem Poštou a dosud úřadující primátorkou Adrienou Krnáčovou. Pak už následovala první projekce videomappingu Francouze Romaina Tardyho na fasádě kostela sv. Cyrila a Metoděje inspirovaného  architekturou novorománské dominanty náměstí. Karlínská trasa nabízí ještě další 4 zastávky, ze kterých určitě nejpůsobivější je 3D videomapping Biofilms uvnitř  areálu Kasáren Karlín. Impozantní světelná instalace z dílny španělského studia Hotaru Visual Guerrilla potvrzuje, že moderní technologie stále posunují své hranice.

Centrum patří již tradičně mezi nejoblíbenější dějiště festivalu. Je zde k vidění celkem 8 instalací, většina ve veřejném prostoru na frekventovaných místech turistické zóny, jako např. na Náměstí republiky nebo Staroměstském náměstí. Do tohoto prostředí velmi trefně zapadá instalace Ivana Kafky na Ovocném trhu. Uprostřed blikajících, hustě rozmístěných směrových značek se davy návštěvníků mohou zamyslet nad fenoménem ovlivňování a chování davu.

Galerijní zóna nabízí uzavřené produkce uvnitř historických budov. Karlínská Hauch Gallery uvádí zdánlivě jednoduchou podívanou na stěnu z 216 papírových kartonů s neklidně vibrujícími zavěšenými kuličkami. Švýcarský umělec Zimoun tak symbolicky naznačil rozporuplnost mezi řádem a chaosem současného světa. Instalace Richarda Loskota a UAll Studia ve  dvoraně Clam-Gallasova paláce simuluje let v oblacích za silné bouřky. Zrcadlová síň Klementina zase hostí kruhovou instalaci s rotujícími zrcadly, která kombinují interiér kaple s tvářemi návštěvníků.

Společný projekt dvou současně probíhajících festivalů: světelného Signalu a hudebních Strun podzimu pod názvem Organik spojí světelnou složku s varhanní hudbou. Akce probíhá v Kostele U Salvátora.

Festival Signal znovu potvrzuje, že tato forma vstupu současného umění a moderních technologií do městského prostoru má smysl, konfrontuje tvorbu domácích a zahraničních umělců, setkává se s velkým zájmem široké veřejnosti a vnáší do města novou energii.

Text: Soňa Šálková

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..