Das Filmfest 2018 přináší nejzajímavější německy mluvené filmy

Das Filmfest 2018 přináší nejzajímavější německy mluvené filmy

Drei Groschen Filmprojekt, Zeitsprung pictures, pictures taken by Stephan Pick

Letos již po třinácté proběhne v Praze a v Brně filmový festival Das Filmfest, který k nám každoročně přináší výběr z nejnovější německé, rakouské a švýcarské filmové produkce. Letošní přehlídka bude o dva dny delší než doposud a nabídne tak větší počet projekcí. Od 17. do 23. října 2018 uvedou pražská kina Lucerna a Atlas téměř 40 dokumentárních i hraných snímků, které pořadatelé festivalu rozdělili do šesti festivalových sekcí. 29. října 2018 se pak přehlídka přesune do Brna a bude až do 2. listopadu probíhat v kině No Art a v Místodržitelském paláci.

Zahajovacím a současně závěrečným snímkem festivalu bude muzikálová tragikomedie Mackie Messer – Brechtův Třígrošový román, která byla poprvé uvedena na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Mnichově. Hvězdně obsazený snímek zařazený do sekce Osobnosti prolínají dvě dějové linky. Paralelně se známým příběhem z londýnského podsvětí mohou diváci sledovat názorový konflikt autora předlohy Bertolta Brechta s filmovou produkcí jako střet ideových a komerčních zájmů. Zahajovací projekce se zúčastní výkonný producent filmu Till Derenbach, zatímco režisér filmu Joachim A. Lang přijede na závěr festivalu.

Další horkou novinkou z letošního roku je filmové drama 3 dny v Quiberonu, emocionální pohled do tří dnů ze života herečky Romy Schneider v závěru její kariéry. Slavnou divu světové kinematografie vynikajícím způsobem ztvárnila německá herečka Marie Bäumer.

Do sekce Spolu a sám je zařazena německá romantická road movie 303. Během dlouhé cesty do Španělska ve starém veteránu 303 debatují Jan a Jule o všem možném a mají k sobě stále blíž, i když k sobě vlastně vůbec nepatří.

3 dny v Queberonu

 

Kdo má rád napětí měl by vidět rakouský policejní thriller Cops, který letos získal několik festivalových hereckých a diváckých cen.

V sekci Dokument je velkým magnetem film z německo-francouzské produkce Hledání Ingmara Bergmana, který u příležitosti 100.narozenin švédského režiséra natočila Margarethe von Trotta. Ve filmu o Bergmannovi vypráví kromě samotné režisérky i další slavní umělci, např. Liv Ullmanová nebo Carlos Saura.   Lahůdkou pro české publikum je dokument o Miloši Formanovi Life as it is: Miloš Forman on Miloš Forman. Německý režisér Robert Fischer před 18 lety v New Yorku natočil dlouhé interview s Milošem Formanem, ze kterého bylo publikováno jen 30 minut. Teprve teď mohou diváci shlédnout celé dvouhodinové Formanovo vyprávění o jeho životě i filmech, jako vždy zábavné i moudré jako jeho vypravěč.

V rámci doprovodného programu proběhne 15.října 2018 v kině Dlabačov unikátní projekce němého filmu Upír Nosferatu z roku 1921 za doprovodu živé hudby skladatele Jana Rybáře v podání orchestru a ženského sboru.

Přes zeměpisnou blízkost a příslušnost ke stejnému kulturně-historickému okruhu nemáme moc často příležitost nahlédnout tak široce do aktuální německy mluvící filmové tvorby. Proto je Filmfest vynikající možností, jak to napravit a přesvědčit se, co současná německá, rakouská a švýcarská kinematografie nabízí.

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..