Richard Avedon a Berenice Abbott – dvě ikony světové fotografie v newyorkském muzeu Met

Richard Avedon a Berenice Abbott – dvě ikony světové fotografie v newyorkském muzeu Met

Metropolitní muzeum umění v New Yorku, krátce Met, věnuje dva své letošní výstavní projekty fotografii. Autory vystavovaných fotografií jsou dvě zásadní umělecké osobnosti, které ovlivnily vývoj fotografie 20. století: Richard Avedon (1923-2004), který módní a portrétní fotografii povýšil na umění a Berenice Abbott (1898-1991)- průkopnice americké dokumentární a pouliční fotografie.

© Richard Avedon_Outtake from Andy Warhol and members of The Factory_October 25, 1969

Výstava Richard Avedon: MURALS představí obrovské nástěnné fotografie skupin osob z různých prostředí, charakteristických pro turbulentní období v americké společnosti na přelomu 60. a 70. let. Na skupinových portrétech jsou zachyceni členové slavné The Factory kolem Andyho Warhola nebo vojenští a vládní úředníci, kteří řídili účast Spojených států ve vietnamské válce nebo tehdejší protivládní aktivisté. Výstava, uspořádaná u příležitosti stého výročí narození slavného fotografa, spojí tři z monumentálních obrazů o šířce více než 10 m. Umístěním skupin ostře osvětlených postav na bílém pozadí vedle sebe má navodit atmosféru nepravděpodobné komunikace mezi protichůdnými tábory z minulosti a současnými diváky.  Vedle silné společenské a politické výpovědi těchto portrétů se Avedonovi současně podařilo rozšířit umělecké i proporcionální možnosti fotografie.

Výstava Richard Avedon: Murals bude v newyorském Met k vidění od 19. ledna do 1. října 2023.

© Richard-Avedon_Outtake-from-Andy-Warhol-and-members-of-The-Factory-_October-9-1969.jpg

 

Výstava Berenice Abbott´s New York Album , 1929 bude věnovaná slavnému souboru černobílých fotografií , kterým fotografka zachytila pouliční život a architekturu New Yorku na přelomu 20. a 30. let. Po osmiletém pobytu v Evropě ji ohromilo rychlé tempo, s jakým se město modernizovalo, a rozhodla se přelomové období fotograficky zdokumentovat.  Jejím vzorem byl přitom francouzský fotograf Eugène Atget, kterého poznala v Paříži a jeho fotografickou pozůstalost zachránila a přinesla do sbírek Met.  Na jejích fotografiích je tak zachyceno mnoho dnes již neexistujících budov a míst.

Vzniklé album 266 černobílých fotografií znamenalo přelom v profesní dráze umělkyně. Několik let pak dokumentovala New York i na státní zakázku v projektu Changing New York (1939). Výstava v Met bude prezentovat výběr z nesvázaných stránek  původního alba z roku 1929, které vrhá nové světlo na tvůrčí proces fotografky. Výstava bude obsahovat také pohledy na Paříž od Eugèna Atgeta (1857–1957), pohledy na New York od jejích současníků Walkera Evanse, Paula Grotze a Margaret Bourke-Whiteové; a fotografie z již zmíněné publikace Changing New York.

Výstava  Berenice Abbott´s New York Album , 1929, proběhne v Met od 2. března do 4. září 2023.

Zdroj: metmuseum.org


Summary

The Metropolitan Museum of Art in New York will dedicate two of this year´s exhibition projects to photography. The authors of the exhibited photographs are two essential artistic personalities who influenced the development of photography in the 20th century: Richard Avedon (1923-2004) who elevated fashion and portrait photography to art, and Berenice Abbott (1898-1991) – a pioneer of American documentary and street photography.

The exhibition Richard Avedon: Murals will be on view at the New York Met from January 19 to October 1, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..