Rezidenční pobyt Jindřicha Janíčka v klášteře Broumov

Rezidenční pobyt Jindřicha Janíčka v klášteře Broumov

V rámci naší rubriky Umění s příběhem vám chceme postupně představovat umělecké osobnosti a ukázky z jejich tvorby, kterou vytvořili během svého rezidenčního pobytu v Klášteře Broumov.

Barokní areál benediktinského kláštera v Broumovském výběžku na česko-polském pomezí prošel v letech 2014 a 2015 výraznou revitalizací a stal se kulturně-společenským centrem regionu a dějištěm vzdělávacích a kulturních programů. Jedním z nich je i projekt Literární domek, který vznikl v roce 2017 ve spolupráci Českého literárního centra (ČLC), které je sekcí Moravské zemské knihovny, se Vzdělávacím a kulturním centrem Klášter Broumov.

Zrekonstruovaný původní Kuchařův domek v klášterní zahradě poskytuje v rámci tohoto projektu zázemí českým autorům, kteří sem přijíždějí na měsíční rezidenční pobyty. Cílem rezidencí je, aby se autoři mohli nerušeně věnovat své práci a nově vznikajícím dílům. Rezidence jsou určené spisovatelkám a spisovatelům (v oblasti prózy, literatury pro děti a mládež, poezie, literatury faktu a dalších žánrů), ale i ilustrátorkám a ilustrátorům, tvůrcům autorských knih a komiksů nebo autorským dvojicím.

© Jindřich Janíček

Nedávno se ze svého tvůrčího pobytu v Klášteře Broumov vrátil Jindřich Janíček. Ilustrátor, který je absolventem Ateliéru ilustrace na pražské UMPRUM, je autorem knih K večeru spustil se déšť, Přicházíme v míru ve jménu lidstva, Podivuhodná robotí expedice, Neočekáváný robotí exodus a dalších kratších komiksů. Za ilustrace pro komiks 75 stupňů Fahrenheita, Ilustrovanou ústavu a kresby pro Hospodářské noviny obdržel v roce 2018 Cenu Grand Design. Spolu se svou partnerkou, grafickou designérkou Nikolou Klímovou, vedou grafické studio, knihkupectví a malé nakladatelství Take Take Take. U knih, které vydávají, jsou grafická úprava a ilustrace stejně důležité jako jejich obsah. Navíc sám Janíček založil ještě menší nakladatelství Fake Fake Fake, „skrze které může vydávat vlastní věci bez zásahů zvenčí (z vlastních úspor)“. Jeho ilustrace i knihy, na kterých se autorsky a graficky podílí, jsou obsahově i obrazově nápadité, mají osobitý rukopis i potenciál pozitivně zapůsobit na naši knižní produkci.

Svůj pobyt v Broumově Jindřich Janíček využil k práci na autorské knize o Seattlu, Vancouveru a okolí, což by měla být kombinace reportáží z cest, náhodných vzpomínek a amatérské encyklopedie.

Své první dojmy z Broumova vtiskl Jindřich Janíček do několika kreseb a textu, které vám přinášíme:

© Jindřich Janíček

Přijel jsem do Broumova na rezidenční pobyt, během kterého bych měl nakreslit velkou část autorské knihy. Zbytečná reportáž z cesty do Seattlu, Vancouveru, Portlandu a okolí. Měl jsem v plánu ji začít kreslit v březnu 2019, ale neustále jsem to odkládal a mezitím postupně narůstala v rozsahu. Nevím, kolik lidí bude po dokončení zajímat, ale v knize bude hodně obrázků, což by mohlo pomoci.

 První čtyři dny pobytu prší a je zima. Za tu dobu jsem potkal pouze tři lidi. Člověka, který mi předal klíče od domečku před klášterem, kde strávím následující měsíc. A pak dva lidi v autoservisu, kde jsem odstavil auto.

 Jeden má na starosti čištění interiérů, ale není jasné, jestli pouze před předáním opravených aut nebo je čištění služba, kterou nabízí autoservis samostatně. Je to starší pán, který velmi špatně slyší. Při prvním příchodu jsem na něj volal asi z metru a vůbec mě nezaregistroval. To se nezlepšil, ani když vypnul vysavač. Tak jsem si dál pokopával kameny na štěrkovém placu před autoservisem, než se vrátil automechanik a předpokládaný majitel podniku Lukáš.

 Veškeré vnitřní prostory autoservisu byly zabrány pouze dvěma auty. Jedno vysával onen starší pán a druhé byl závodní Volkswagen Golf druhé generace patřící přímo Lukášovi. Ten ho podle všeho zrovna ladil na závodní sezonu.

 Pokladní z Lidlu a baristku v kavárně nezahrnuji do tohoto výčtu pro přílišnou krátkost interakcí.

 Častý a neustále se vracející déšť je důvodem, proč jsem toho za první čtyři dny v okolí více nestihl. Ale mělo to výhodu a začal jsem pracovat na projektu, s kterým jsem se přihlásil, což je podle mých zkušeností na autorských pobytech spíše výjimkou. Je samozřejmě trochu ironické, že jsem v Broumově, městě, kde jsem nikdy nebyl, abych kreslil knihu o státu Washington, vzdáleném 8400 kilometrů.* Ale nejsem si jist, jak s tou ironií naložit.

 * Vzdálenost mezi Broumovem a Seattlem je 8406 kilometrů.

Broumov – Vancouver: 8264 km

Broumov – Portland: 8626 km

skalní útvar Ležící mnich – Mt. Rainier: 8462 km

 Jindřich Janíček – Broumov 2020

 

© Jindřich Janíček


Summary

Jindřich Janíček recently returned from his creative stay at the Broumov Monastery. The UMPRUM graduate and illustrator ist author of several succesfull books  and comics. In 2018 he received the Grand Design Award as the best illustrator of the year. Together with his partner, graphic designer Nikola Klímová, they run a graphic studio, a bookstore and a small publishing house Take Take Take.

Jindřich Janíček used his residential stay in Broumov to work on an author’s book about Seattle, Vancouver and its surroundings, which is going to be a combination of travel story, random memories and an amateur encyclopedia. He imprinted his first impressions of Broumov in several drawings and the short text which we would like to share with you,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..