Přijel cirkus a ne ledajaký – mezinárodní festival Letní Letná 2019 opět zvyšuje laťku

Přijel cirkus a ne ledajaký – mezinárodní festival Letní Letná 2019 opět zvyšuje laťku

Prázdniny vrcholí a léto se přehouplo do závěrečné fáze. To je ten čas, kdy se v Praze na Letné objevují maringotky a cirkusové stany. Těžko uvěřit, že festival nového cirkusu Letní Letná zahájí tento týden již svůj 16. ročník. Od středy 14. srpna do neděle 1. září 2019 se v Letenských sadech zase sejdou zahraniční i domácí umělci, artisté, herci a kejklíři, kteří propadli kouzlu nového cirkusu –  disciplíně spojující fyzickou dřinu a odvahu s poezií, humorem a nevšedními nápady.  Za 16 let svého trvání se z akce, vzešlé z iniciativy několika nadšenců v čele se zakladatelem a ředitelem festivalu Jiřím Turkem, stala významná kulturní událost, která každý rok přivádí na Letnou stále větší počet návštěvníků.

Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga z francouzského souboru Cie Basinga 14. srpna 2019 v Praze svým přechodem přes Vltavu ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů zahájila 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Foto: Petr Šálek

Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga

Letošní zahajovací projekt proto odpovídá rostoucímu významu festivalu. Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga z francouzského souboru Cie Basinga  po laně překročila Vltavu a vystoupala po něm až na Letnou. 33letá Tatiana Mosio na tiskové konferenci prozradila, že se provazochodectví věnuje již 25 let a v jejích začátcích ji ovlivnila velká osobnost tohoto magického umění Rudy Omankowsky, který pochází z Čech. Unikátní, 350 m dlouhá „Procházka v oblacích“ ve výšce 35 metrů ve spojení s pražskou architekturou má podle jejích slov symbolicky přenést lidi z centra Prahy do dějiště festivalu. Technicky i akrobaticky náročný výstup živě sledoval Český rozhlas Vltava v přímém rozhlasovém vysílání a současně videokamerami prostřednictvím facebooku. Na Letné pak zahájení pokračovalo koncertem a vystoupeními pod širým nebem.

Aktuální ročník přivede do Prahy 4 zahraniční soubory. Pražským divákům známý kanadský Cirque Alfonse přináší nové scénické představeni s živou hudbou a humorem – novocirkusový muzikál Tabarnak. Velkou raritou je první zahraniční vystoupení francouzského uskupení Projet.PDF. 17 artistek komponuje akrobacii s životními tématy jako např. rodičovství nebo soupeření pohlaví. Srovnání tradičního a moderního pojetí cirkusu přinese představení Saison du Cirque (Cirkusová sezóna) od souboru Cirque Aital. České slovo Strach inspirovalo belgické uskupení Theatre d´Un Jour (T1J) ke stejnojmenné inscenaci, která propojuje akrobacii s operním zpěvem, tancem a divadlem.  Minimalistickým dvouminutovým představením pro pouhých 9 diváků zpestří cirkusovou nabídku maestro Toni Ronaldoni.

Z bohaté nabídky české novocirkusové scény je třeba zmínit premiéru představení Heroes. Akrobati z Losers Cirque Company se spojili s divadelníky Danielem Špinarem a Radimem Vizvárym a vytvořili unikátní projekt spojující akrobacii a činohru. Radim Vizvary je choreografem a zároveň hlavním protagonistou inscenace, která se zabývá hlubinami lidské duše v traumatické situaci. Cirk La Putyka přináší hudební klauniádu Isole v režii uměleckého šéfa finského souboru Circo Aereo Maksima Komaro, Loutkoherecké představení Slzy ošlehaných mužů věnoval soubor VOSTO5 lyžařským legendám Hančovi a Vrbatovi.

Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová z francouzského souboru Cie Basinga 14. srpna 2019 v Praze svým přechodem přes Vltavu ve výšce 35 metrů na laně dlouhém 350 metrů zahájila 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Foto: Petr Šálek

 

Tisková konference, hovoří ředitel Jiří Turek, po jeho pravici Tatiana-Mosio Bongonga, sferické foto: Petr Šálek

Na programu jsou i večerní produkce pod hvězdnou oblohou s ohni a světly, žonglérský den nebo živé vysílání Radia Dada v podání souboru Zapětdvanáct. Jako vždy je připraven bohatý program pro děti s představeními a cirkusovými i výtvarnými dílnami. Nabídka pamatuje i na „Noční hlídku“ pro rodiče, kteří si chtějí užít představení pro dospělé a nemají hlídání.

Zásluhou celoročního úsilí nadšenců a dobrovolníků a podpory hlavního města ožívá 19-denní festival, který přináší radost a nezapomenutelné zážitky každému, kdo se ho zúčastní.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..