Praha fotografická – 12. ročník soutěže

Výstava představuje vítězné a vybrané snímky 12.ročníku soutěže pořádané každoročně na počest velkého českého fotografa, který Praze a její kráse věnoval velkou část své tvorby, Josefa Sudka.
Přináší fotografický pohled na město jak od jeho obyvatel, tak od návštěvníků z domova i ciziny. Výstava každoročně reflektuje proměny naší metropole a připomíná události v ní.
Za dobu dvanácti let trvání soutěže se shromáždil soubor kvalitních fotografií, které mají nejen kulturní a uměleckou, ale navíc i velikou výpovědní a historicko-dokumentační hodnotu. Dokumentují historické dědictví Prahy, život a události v ní i proměnu její podoby. Fotografové v rámci soutěže systematicky zachycují, jak se město mění a vyvíjí. Každým rokem se soubor rozšiřuje o nové pohledy. Fotografové jsou vizuálními kronikáři Prahy a jejich pohled je každoročně prezentován veřejnosti a konfrontován s jejími názory.
Každý ročník soutěže má svá specifika, fotografie i fotografové se mění stejně jako město samo. I dvanáctý ročník soutěže, kam byly přijímány snímky, které vznikly v uplynulém roce, se vyznačuje snahou fotografů co nejzajímavěji zachytit současnou tvář Prahy, její protiklady a kontrasty jak v životě městských částí, tak turistického centra. Zajímavostí letošního ročníku je reflexe všudypřítomného fenoménu obchodu, měnícího tvář města i zvyky jeho obyvatel.
Soutěžními tématy jsou v základních kategoriích Krása Prahy a její proměny, Problémy Prahy, Lidé v Praze, Kronika hlavního města. Speciální kategorie se každoročně obměňují. Letos byly vyhlášeny dvě: Obchodní centra a Městská část Žižkov. Porota uděluje ceny ve všech kategoriích, Cenu za nejlepší černobílou fotografii a Cenu za nejlepší digitální fotografii.
Porota 12. ročníku soutěže Praha fotografická pracovala ve složení Karel Kuklík, fotograf, Věra Matějů, Společnost přátel fotografie, předsedkyně Svazu českých fotografů, Josef Ptáček, fotograf, FAMU, Petr Šálek, fotograf, Jaroslav Šimon, Magistrát hlavního města Prahy, Svaz českých fotografů, Jiří Všetečka, fotograf; zúčastnili se i Ondřej Typolt, marketingový ředitel Olympus C&S, Kamila Řepíková, marketingová ředitelka Foma Bohemia, Jitka Staňková za firmu Nikon, Olina Zlámalíková, za redakci FotoVideo a Milan Sedláček za spolupracující organizaci Nipos Artama.
Soutěže Praha fotografická se v 12. ročníku zúčastnilo 104 fotografů z České republiky i ciziny s 1 084 fotografiemi. Praha je podrobována zkoumání z nejrůznějších úhlů věkových i profesních (věkové rozmezí účastníků je 13 – 79 let), výstava prokazuje nejen nosnost tématu, ale i sílu fotografického media.
Soutěž a výstavu organizuje Společnost přátel fotografie a hlavní město Praha spolu se Svazem českých fotografů. Je pořádána za finančního přispění hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, poděkování za podporu patří firmám Centrum FotoŠkoda, ExcelFoto, Fast, Foma, Nikon, Olympus, Pentax, PermaJet, firmě ZAPA beton, Pivovaru Ferdinand a organizaci Nipos Artama.
Soutěž Praha fotografická je jednou z nejvýznamnějších akcí pro fotografy, profesionální i amatérské. Každoroční výstavy jsou jak odrazem vývoje hlavního města, tak i tvůrčích aktivit a směřování jednotlivých fotografů.
      

Vítězné fotografie si můžete prohlédnout zde
Mediální partneři: FotoVideo, Český rozhlas, ArtMagazin.eu   
Kurátorka výstavy Věra Matějů, design Dana Bleyová, realizace Gram Art
             
VÝSLEDKY 12. ROČNÍKU SOUTĚŽE PRAHA FOTOGRAFICKÁ 2007

Krása Prahy a její proměny

1. cena
Radovan Grexa: Obrázky z Prahy – série

2. cena
J. Rudolf Duda: Světlo a tvar
3. cena
Tomáš Klika: Střety věků – série

Lidé v Praze

1. cena
Lubomír Stiburek: Welcome to Prague – série
2. cena
Jaroslav Boček: Bubeníci Yamato – série
3. cena
Jaroslav Boček: Kolonie Slatiny – série

Čestná uznání
Kateřina Göttlichová: Máme rádi reklamu? – série
Eva Stanovská: Praha adventní – série

Problémy Prahy

1. cena
Zdeněk Tichý: Letná – začátek konce? – série
2. cena
Pavla Vrbová: Vzpomínka na Vladimíra Boudníka – série
3. cena
Jan Knot: Zánik parku Kajetánka
Konec jednoho stromu

Kronika hlavního města

1. cena
Jakub Kencl: 1. máj v poklusu – série
2. cena
Zdeněk Tichý: Den bez aut – série
3.cena
Josef Louda: Pochod ptáků Prahou – série

Čestná uznání
Tomasz Padło: Národní muzeum – série
Zdeněk Tichý: Divadlo Kuře – série

Obchodní centra v Praze

1. cena
Tomasz Padło: Kotva – série

Čestná uznání
Karel Zakar: V uniformě lokaje za kočárem dnešní doby
J. Rudolf Duda: Paladium – série

Městská část Žižkov

1. cena
Karel Zakar: Blues pro devítku

Čestná uznání
Alice Husáková: Tak polez!
Zdeněk Ráž: Nebeský jezdec
Žižkovské zrcadlení

Cena FOMY za nejlepší černobílou fotografii byla udělena: Tomáši Vitovskému za soubor panoramatických snímků zaslaných do soutěže

Cena OLYMPUSU za nejlepší digitální fotografii získal Josef Krása za snímek Let-ná

Cena Unie fotografů ČR za fantazii Karel Zakar: Znamení doby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..