Jiří Všetečka a Pražský chodec

Jiří Všetečka (*1937) fotografuje již více než padesát let. Výstava v překrásných prostorách Starého královského paláce Pražského hradu a v zahradě Na Valech nám přibližuje tvorbu autora prostřednictvím třech na sebe navazujících a skvěle se doplňujících tematických částí:
Pražský chodec – Jiří Všetečka, jeho město a lidé. Právě ze souhry mezi viděním Jiřího Všetečky a důvěrnou znalostí starobylé Prahy, jejích magických proměn a lidských osudů, vzniká mistrně zachycená harmonie, obdobná jako v důvěrném vztahu mezi mužem a ženou. Objemná fotografická výbava sice pevně připoutává kroky poutníka Jiřího Všetečky k zemi, ale duše létá mezi nocí a dnem, či dnem a nocí zachycuje vždy jen tu jedinou tichou vteřinu, kdy opar, světelná hra vstávajícího měsíce nebo slunce dá Praze-ženě jedinečnou atmosféru či náladu a udělá ji vyzývavě, tajemně, až mysticky krásnou.
Všenáprava obrazem – doménou zkušeného fotografa však nejsou pouze kratičké imprese, ale i dobový sociální dokument. Fotografie ze života lidí vznikaly jako inspirace k textům Jana Amose Komenského Obecná porada o nápravě věcí lidských. Nadčasový a dodnes platný text starý 400 let přiměl Jiřího Všetečku k realizaci originálních fotografií, které jsou k těmto textům jedinečně vázány. Snaha Jiřího Všetečky o „všenápravu obrazem“ vyzařuje ze světlem zachycené komunikace mezi lidmi před kamerou a za ní, z hlubokého pochopení fotografovaných tváří, výrazů, úsměvů i vrásek, typů lidí a vztahů mezi nimi.
Putování Pražského chodce – v rozmezí posledních pěti let Jiří Všetečka často cestoval. Vystavoval např. v Alamosu, Alžíru, Berlíně, Bruselu, Budapešti, Bukurešti, Drážďanech, Jakartě, Kuala Lumpuru, Paříži, Stockholmu, Phoenixu a Washingtonu. Všude propagoval naše hlavní město, poznával lidi…a hlavně je fotil.
Doc. Ing. Jiří Všetečka
Od roku 1964 byl kandidátem Svazu českých výtvarných umělců, od roku 1968 členem. V letech 1969-1991 byl externím pedagogem na katedře fotografie Filmové a televizní fakulty AMU předmětů reportážní fotografie a audiovizuální prostředky ve výuce, docentem pro obor fotografie byl jmenován v roce 1977. Předsedou Svazu českých fotografů byl v letech 2000-2001.
Spolupráce: Československá fotografie, Film a doba, Svět v obrazech, MY 68, Literární měsíčník, Prostor, Reflex, Kulturní rozvoj, Vinohradské divadlo, Československý státní film (Jiří Weiss, Václav Krška, František Vláčil), Hudební divadlo v Karlíně, Československá televize (Karel Pech, Zvědavá kamera), Český rozhlas, Česká filharmonie, Panton.
Jiří Všetečka uspořádal v rozmezí let 1962-2006 více něž dvě desítky výstav. Jeho fotografie můžeme najít v bezpočtu dalších publikací i časopisů. Je autorem 21 obrazových knižních publikací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..