Pierre et Gilles – 2 ikony současného francouzského umění

Je těžké hovořit o současném francouzském umění a vyhnout se přitom dílu Pierra a Gillese. Bezesporu patří meži špičky – jednak co se týče reklamní a módní fotografie, videoklipů a v neposlední řadě filmů. Jejich vysoce hutná vizuální díla, odkazující na předmoderní umění a náboženskou ikonografii, propojují všechny kultury světa. Spojují vlivy východu, západu, severu a jihu. Dalo by se říct, že jde o opravdové globální umění.

Hranice mezi malbou a fotografií je v jejich díle zastřená. Jejich hravá gesta oslavují a zároveň kritizují pop kulturu. Boří určité bariéry v umění tím, že nechávají diváka dojít na hranici akceptovatelnosti, odnímají z něj však veškerou vinu a znepokojení. Malířská technika, kterou Pierre a Gilles používají, změkčuje obrazy až do stavu téměř andělského, neztrácí se tím však samotná síla obrazu.

Pierrovo a Gillesovo dílo obsahuje silný téměř až mystický sexuální náboj. Vypovídají o sexu skrze archetypy. Síla a zranitelnost jsou dvě hlavní témata, které se vyskytují v každém jejich obraze. Zobrazovanou nevinost spolu se sexualitou nejde téměř nijak odsuzovat. V jejich díle je určitá povznášející hodnota. Vždycky ve všem hledají krásu. Třeba i v kýči.

Publikaci o jejich souborném díle z let 1976 až 2007 vydalo v roce 2007 nakladatelství Taschen, původně jako katalog k jejich pařížské výstavě Pierre et Gilles, double je, 1976 – 2007. Tato publikace však rozhodně svou kvalitou provedení patří i nad rámec kategorie \”katalog.\” Kniha má úctyhodných 459 stran. Jedná se o zdařilou publikaci, mapující dílo dvou výrazných umělců současného francouzského umění.

ISBN 978- 3 – 8228 – 4650 – 6
www.taschen.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..