Prague Biennale 5 a Prague Biennale Photo 2

Prague Biennale 5 a Prague Biennale Photo 2 zahájily na novém místě.

 
Již popáté se Praha stává centrem současného moderního umění a v rámci přehlídek Prague Biennale 5 a Prague Biennale Photo 2 vystavuje práce téměř 200 umělců z celého světa. Jedinečná přehlídka, jejíž zásluhou se Praha přes léto stane metropolí moderního umění, se tentokrát přesunula z Karlína do bývalé administrativní budovy Microna – nepřehlédnutelné dominanty pražských Modřan. Exponáty jsou umístěny ve dvou patrech momentálně prázdné výškové budovy a v atomovém krytu přímo pod ní. Světlé místnosti nabízející daleké pohledy do okolní krajiny dávají vystaveným exponátům příjemný, téměř domácký rámec. Podzemní atomový kryt pak tvoří naprostý protiklad. Chlad, přítmí a představa, pro jaký účel a komu měly prostory sloužit, zbaví přehlídku bezstarostnosti a poukáže na etickou povinnost umění: podněcovat debatu a varovat.


Po celé léto až do 11. září 2011 se nabízí možnost udělat si obrázek o současných trendech evropského nebo i indického umění. Indie je totiž nejzajímavějším hlavním hostem letošního bienále. V sekci s názvem Křižovatka: indická eskalace jsou vystaveny skulptury, obrazy, videa a performance, které jsou důkazem toho, že ekonomický a technologický rozvoj Indie je provázen neméně živelným rozmachem nového, zcela svébytného a zároveň vysoce současného umění. Je zde zřejmá vazba na tradiční kulturní a estetické hodnoty, ale témata, která vystavené artefakty zpracovávají, jsou naprosto univerzální.
Členění bienále do sekcí je sice trochu nepřehledné, ale to je zřejmě i důsledkem velkého záběru a pestrosti nabídky. V sekci Expanded Painting jsou představeny nejzajímavější tendence v současné malbě, ve kterých se prolíná figurativnost s abstrakcí.
Další sekce má název Art in General a zahrnuje indickou, kanadskou, ale i německou nebo slovenskou část přehlídky (s tématem komunikace) jako samostatné podsekce.
Třetí makrosekce Focus Italy se soustředí výhradně na italskou scénu. Itálie byla již od samého počátku na pražském bienále zastoupena. Její výsadní postavení a šíře je bezpochyby zásluhou pana Giancarla Politiho, který je spolu s Helenou Kontovou zakladatelem, organizátorem a hlavním kurátorem celé akce.
Připojená fotografická část Prague Biennale Photo 2 se skládá ze dvou hlavních části. Hlavním výstavním projektem je sekce nazvaná Romantický konstrukt. Jsou v ní zastoupeny práce 15 autorů z 5 zemí. Jak název napovídá, tématem jsou vizuální obrazy romanticky pojaté krajiny ale i domova s nádechem sentimentu nebo dekadence. Samostatná sekce s titulem Inside-Outside je věnovaná současné polské fotografické scéně.
Výstava bude přístupná až do 11.září 2011 –
každý den od 12 do 19 hod.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..