Africa + Sebastiao Salgado – knižní publikace superlativů

AFRICA
Sebasti_o Salgado

Kniha, která stojí za to.

\"\"

 

Od úspěchu výstavy Exodus v roce 2001 v pražském Mánesu je jméno brazilského fotografa u nás synonymem pro dokonale ztvárněnou černobílou fotografii, dokumentující život na naší planetě již téměř 40 let.

Výpravná publikace Africa, kterou v loňském roce vydalo nakladatelství Taschen, se soustředí na Salgadovy fotografie z cest po africkém kontinentu. V Africe pracoval od začátku své kariéry profesionálního fotografa. A protože stálou součástí historie a života Afričanů je utrpení, nemohl se mu na svých fotografiích vyhnout. Již v 70.letech zachytil boje za nezávislost v Angole, Mozambiku a španělské Sahaře. V období 1984-6 dokumentoval pro humanitární organizaci „Lékaři bez hranic“ hladomor v oblasti jižní Sahary nazývané Sahel. Byl při krvavých bojích v Rwandě, sledoval uprchlíky v provizorních táborech, trpící žízní a hladem.
V nedávné době se do Afriky opět vrátil, aby zachytil její přírodu a život posledních přírodních národů. Tyto snímky jsou součástí jeho právě probíhajícího projektu Genesis, který má zachytit zbytky původně uchované přírody.
V publikaci jsou zastoupeny fotografie z posledních 30 let. Mísí se v ní tak všechny protiklady, které tenhle divoký kontinent v sobě skrývá. Barbarství a utrpení, ale také souznění člověka s přírodou nebo volně žijící divoká zvířata. Salgado zobrazuje vše s mistrovstvím a velkou účastí i porozuměním. Lidé na fotografiích jsou i v nejtěžších okamžicích důstojní a vyzařuje z nich velká vnitřní síla. Divák je silně zasažen, ale nezaplaví ho beznaděj. Obrazy lidí i přírody jsou zosobněním nezlomnosti života a argumentem, proč právě Afrika je kontinentem budoucnosti.

\"\"

Vydavatelkou reprezentativní publikace je Salgadova manželka Lélia Deluiz Wanick Salgado, která spravuje celý jeho obrazový archiv a je i ředitelkou agentury Amazonas Images, která vlastní exkluzivní práva na Salgadovo fotografické dílo. Kniha ve formátu 36 x 26 cm má 336 stran. Jak jsme na to již od vydavatelství Taschen zvyklí, je kvalita tisku na nejvyšší možné úrovni. Jedná se o opravdovou lahůdku pro milovníky angažované dokumentární fotografie a jejího mistra Sebasti_o Salgada.

ISBN 978- 3 – 8228 – 5321- 5
www.taschen.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..