“Osobnost české fotografie za rok 2009”.

Alena Dvořáková a Viktor Fischer (AFIS photo) vymysleli a realizovali

letos již sedmý ročník ceny „Osobnost české fotografie“.

Letos byli odbornou porotou zvoleni Jiří Všetečka a Jan Reich.


Jiří Všetečka
Nositel titulu „Osobnost české fotografie 2009“ – Jiří Všetečka byl navržen Dagmar Pavlíkovou, Věrou Matějů a Nikon CR.
Nominátorka Věra Matějů vyzdvihla Všetečkův dlouholetý úspěšný a originální projekt Pražský chodec a aktualizované  druhé vydání jeho knihy Všenáprava obrazem. Další navrhovatel, Nikon CR, upozorňuje na rozsah Všetečkova díla, způsob ztvárnění a emoční hloubku fotografií.


Jan Reich

Nositel titulu „Osobnost české fotografie 2009 – za dlouhodobý přínos fotografii“ – Jan Reich In memoriam – byl navržen Blankou Lamrovou, Janou Bömerovou, Ivanem Pinkavou, Zuzanou Meisnerovou a Alešem Kunešem a Antonínem Malým.
Navrhovatel Ivan Pinkava zdůvodňuje svoji nominaci Reichovou životní prací v oboru a jeho přínosem k fotografii české krajiny.


Cena „Osobnost české fotografie“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který v průběhu kalendářního roku, tedy od 1.1. do 31.12., zásadním způsobem přispěje ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí a cena „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii“ je určena fotografovi, fotografickému pedagogovi, kurátorovi, teoretikovi fotografie, galeristovi či vydavateli, který dlouhodobě, zásadním způsobem přispěl ke kvalitě, rozvoji nebo propagaci české tvůrčí fotografie u nás či v zahraničí.
Se jmenováním nejsou spojeny hmotné požitky. Smyslem vyhlášení laureáta z řad fotografů, kurátorů, pedagogů, teoretiků, galeristů či vydavatelů je upozornit na mimořádný výkon za uplynulé období a podnítit další zájem o dění v oblasti fotografie.
Za loňský rok nominovali celkem 26 kandidátů zástupci veřejnosti, škol, muzeí, spolků a podniků spjatých s fotografií.
I letos porotci rozhodovali s vědomím, že všichni nominovaní mají za sebou realizaci celé řady kvalitních projektů.

Členové Odborné poroty 2009: Marian Beneš, Jiří Egert, Jaroslav Fišer, Bořivoj Hořínek, Rudolf Jung, Aleš Jungmann, Ivana Matějková, Jan Pohribný, Stanislav Pokorný, Miroslav Vojtěchovský, Petr Zhoř.


Asociace profesionálních fotografů České republiky je sdružená v Evropské federaci profesionálních fotografů (FEP). Založena byla 22. ledna 1990. Vedle organizování fotografických výstav se snaží napomáhat realizaci zájmů svých členů a šířit dobré jméno české fotografie. K zlepšení společenské prestiže fotografů každoročně vyhlašuje cenu „Osobnost české fotografie“. Titul je udělován posedmé.

Osobností české fotografie 2003 se stal fotograf Josef Koudelka, Osobností české fotografie 2004 je kurátor Jaroslav Anděl a Osobností české fotografie 2005 se stala kurátorská dvojice Vladimír Birgus a Jan Mlčoch. V roce 2006 je cena poprvé rozdělena do dvou kategorií, které lépe pokrývají jednotlivé specifické oblasti fotografie – na cenu „Osobnost české fotografie 2006“ kterou získal fotograf Jiří Stach a na cenu „Osobnost české fotografie – za dlouhodobý přínos fotografii“, jejímž držitelem se stala historička fotografie Anna Fárová. V roce 2007 byli oceněni Jindřich Štreit a Miroslav Vojtěchovský, v roce 2008 Dana Kyndrová a Pavel Dias

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..