Jiří Georg Dokoupil vystavuje v Jízdárně Pražského Hradu

Kosmopolita s českými kořeny, Jiří Georg Dokoupil, je světově uznávaný umělec, který se nedá jednoduše zařadit. To jediné, na co se u něho lze vždy spolehnout, je překvapení. Nemá žádný konsistentní styl ani rukopis, těká a vynalézá stále nové způsoby vyjadřování. Nespoléhá se na již osvědčené, co ho proslavilo a zařadilo mezi nejznámější výtvarné umělce současnosti. Stereotyp ho zřejmě nudí. Tak jako nevydrží bydlet na jednom místě a střídá své domicily mezi Berlínem, Madridem, Prahou či Tenerifou, tak mění náměty, techniky a styly. Obyčejné malování barvou a štětcem ho omrzelo a vymýšlí neobvyklé techniky, kterých je dosud okolo 50.

 

Protože je obdařen výjimečným talentem a opírá se o solidní umělecké vzdělání, vše co předloží publiku, má něco do sebe. Divák je sice nucen stále se přelaďovat na nové vlny Dokoupilova ztvárnění, ale i to je pro něj přínosné, protože ani on neustrne a musí se trochu povznést nad ustálené představy. Je to dobrá průprava do dnešního, stále se měnícího světa, zahlcujícího přemírou podnětů a změn.

Jízdárna Pražského Hradu na výstavě nazvané Dokoupil 100 nabízí např. sérii velkoformátových digitálních výtisků, na kterých jsou seřazena vedle sebe filmová políčka hraných nebo kreslených filmů. Při pohledu z dálky vypadají bondovka, film noir nebo porno v tomto ztvárnění jako působivá abstraktní plátna s osobitou barevností. Při pohledu zblízka je však možno identifikovat jednotlivé sekvence filmu. Geniální nápad, který vedle vnějškové estetiky má i hloubku. Věci vypadají s odstupem zcela odlišně. Naše smysly klamou… atd.

Sekce slavných svíčkových nebo sazových pláten, které Dokoupil nanáší kouřící svíčkou na vodorovně zavěšené plátno, trochu mate. Vedle banálních aktů nebo hyperrealistických leopardů, pohybujících se na hranici kýče, detail koupelnového háčku nebo surrealistický portrét – kontrasty jsou pro Dokoupila charakteristické.

Abstraktní bublinová plátna hýří barvami a působí až psychedelicky. Bičové obrazy jsou zajímavé především tím, jak vznikly, ale kdo hledá nové cesty, zabloucí občas i do slepé uličky.

Dokoupil je gigant, jehož význam českému publiku ještě zcela nedochází. Nyní je opět příležitost jej konečně objevit a přijít mu na chuť. Jeho osobnost přibližuje i dokument promítaný na balkoně jízdárny. Těkající provokatér milující ženy a život. Proměnlivý umělec s obrovskou invencí a silným uměleckým výrazem. Člověk plný energie, který neustává v hledání a který nás určitě ještě párkrát překvapí.

Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..