Oni a Silvio, nejnovější film Paola Sorrentina je nejen o Berlusconim

Do české distribuce přichází horká novinka největšího současného italského režiséra Paolo Sorrentina, který v roce 2014 získal sošku Oscara za svůj snímek Velká nádhera.

Film s českým názvem Oni a Silvio je portrét bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho a lidí z jeho nejbližšího okolí. Snímek, který se má odehrávat mezi léty 2006 až 2010 má dvě hlavní linie. První se zaměřuje na mladého podnikatele z jihu Itálii, který získává výhodné komunální zakázky výměnou za sexuální služby mladých prostitutek a chtěl by se podobným způsobem dostat až k mocnému Berlusconimu, jehož slabost pro mladé dívky je všeobecně známá.

Druhá část filmu je věnovaná samotnému Berlusconimu v době, kdy se pokouší o návrat do politiky a zároveň se s ním rozvádí jeho druhá manželka Veronica Lario. Film byl proto letos na jaře uveden v Itálii ve dvou dílech. Pro zahraniční diváky Sorrentino sloučil obě části do jednoho 150 minutového celku, který 15. listopadu 2018 přichází do českých kin.

Opulentní podívaná ze zákulisí divokých večírků s polonahými kráskami v přepychových sídlech na břehu moře nebo v luxusních nočních podnicích zabírá velkou část filmu. Dekadentní svět plný sexu a drog je ve své povrchnosti a vulgaritě pojat velmi esteticky. Opulentní styl a nádherná kamera jsou Sorrentiniho typické vyjadřovací prostředky, které ve filmu mistrně uplatňuje. Dějová linka je sice méně zřetelná, ale pár protikladných momentů s velkou symbolikou má dostatečnou vypovídací hodnotu. Havárie a výbuch popelářského vozu, která se odehraje v těsné blízkosti rozjařené skupiny odcházející z večírku. Nebo scéna ze zemětřesení v Aquile a vyprošťování sochy Krista z rozbořeného chrámu.  Satirický podtón není dominantní, ale přesto v mnoha scénách účinný. A pak jsou tu skvělé herecké výkony hlavních představitelů, především Toniho Servilla v roli Silvia Berlusconiho, jehož gesta a dikce jsou prý téměř totožné s originálem. A také brilantní dialogy,  jsou zcela jasně důvodem, proč film shlédnout.

Zcela jednoznačný je přesah filmu do reality. Arogance moci a peněz, za které je možné koupit téměř všechno, totiž nezažili jenom Italové za éry Berlusconiho. Mocní miliardáři, kteří propojují byznys s politikou, a cynický mechanismus moci hrozí téměř všude.  A jak je možné, že se jim to daří? Díky těm, kteří věří jejich slibům a jednoduchým řešením a volí je z vlastní pohodlnosti a naivity.

 

Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..