Obecní dům: V barvách chorobných. Idea dekadence a umění v českých zemích 1880 – 1914

 


Praha,  Výstavní sály Obecního domu, náměstí Republiky 5, Praha 1
15. listopadu 2006 – 18. února 2007, otevřeno denně 10 – 18 hodin


 

Obecní dům a nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně pořádají výstavu

V barvách chorobných. Idea dekadence a umění v českých zemích 1880 – 1914

Výstava se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Přelom 19. a 20. století byl z uměleckého hlediska neobyčejně bohatou dobou. Vznikaly desítky skupin, směrů a názoů a polemizovalo se o umění, o smyslu a místě uměleckého díla v mozaice světa a v lidském životě. Hybným elementem v tomto názorovém utváření však nebyl pouze problém formy, stejně významnou byla také otázka obsahu a smyslu uměleckého díla. I tady se rozvinulo spektrum názorů až do extrémních poloh – jednou z nich byla právě dekadence. Výstava V barvách chorobných představuje dekadenci v českém výtvarném umění 1880–1914. Výběr děl se opírá o tezi o průniku naturalismu a symbolismu: subjektivním spojením jejich obsahových extrémů, splynutím zdánlivého protikladu chorobnosti těla a vypjatosti ducha vzniká dekadence. Svébytný umělecký názor, který dekadentní postoj vyžadoval, si vynucoval ojedinělý vnější projev. Formální výraz uměleckého díla se tak podřizoval subjektivním požadavkům, a dekadentní forma proto byla různorodá a vymykala se – někdy zcela záměrně – příkazům dobového kánonu. Otevírala se nejrůznějším experimentům a vědomě se inspirovala i minulostí. Vyhraněné dekadentní dílo bylo a je tudíž obtížně zařaditelné, a to nejen do hlavních proudů, ale někdy i do celku tvorby samotného autora.

Někteří autoři mohou ve výběru na první pohled překvapit, protože jejich tvorba zdánlivě neměla s dekadencí nic společného, konfrontace děl však přesvědčí o opaku. V jednom prostoru se tak vedle sebe objevují například obrazy Gabriela Maxe a Bohumila Kubišty, Františka Koblihy a Emila Filly nebo Maxmiliána Pirnera a Josefa Váchala – díla z hlediska formy i času vzdálená. Nejen v rané tvorbě Františka Kavána a Jaroslava Panušky, ale též v pastelech Alfonse Muchy z přelomu 19. a 20. století lze nalézt určité dekadentní motivy. Odkazy k dobovému německému dekadentnímu umění přinášela tvorba českých Němců – Augusta Brömseho, Alfreda Kubina či Richarda Teschnera. Výber přirozeně zahrnuje i sochařská díla s výrazným zastoupením rané tvorby Františka Bílka a zejména Quido Kociana a Jana Štursy. Podstatně se vliv dekadence projevil v tvorbě některých příslušníků takzvané druhé symbolistní generace, zejména u Františka Koblihy, Jana Konůpka a Josefa Váchala. V představeném souboru se znovu objevují i někteří téměř zapomenutí umělci, například Josef Mandl nebo Emil Holárek.

Výstava je členěna do čtyř větších tématických okruhů, sledujících jakýsi imaginární příběh dekadentního tvůrce, sdělovaný díly \"\"vyjadřujícími vztah k sobě, k druhému, k nehmotnému světu a smrti. Celky pojmenované Zachmuřený, zhýralý, morózní (portrétní a autoportrétní stylizace), Démon láska (tragika milostného citu, žena jako oběť i původce zničení), Satanické halucinace (temný svět démonů různých herezí, noční můry rozjitřené imaginace) a Očistec smrti (neodvratné, dobrovolné i nedobrovolné, umírání, smrt jako východisko) na sebe přirozeně navazují a v autorově stylizované identifikaci se smrtí se v kruhu propojují.

autor obrazu: Jaroslav Panuška, EXPRESIVNÍ HLAVA, okolo roku 1900, uhel, papír, 29 x 26 cm

Výstavu doprovází bohatě ilustrovaná česká a anglická verze katalogu s texty Otto M. Urbana, Luboše Merhauta a Daniela Vojtěcha.

Pořadatelé: Obecní dům a nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně

Autor koncepce výstavy: Otto M. Urban

Architektonické řešení: Lukáš Velíšek

Grafická úprava tiskovin: Robert V. Novák

Sponzoři: Ministerstvo kultury ČR; Procházka / Randl / Kubr, advokátní kancelář; Pražská plynárenská a.s.; Metrostav a.s.

Mediální partneři: Art&Antiques; Český rozhlas Regina

Partneři doprovodných programů: Taktika muzika, Techocomp s.r.o., Národní filmový archiv

Tiskovou zprávu zaslala  Mgr. Olga Demová, informační oddělení, Obecní důmi, a.s.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..