Nová tvář expozice Salvador Dalí v Praze

Nová tvář expozice Salvador Dalí v Praze

Pražská Central Gallery využila letošní koronavirem oslabenou sezónu 2020 k novému uspořádání svých sbírek. Soukromá galerie do nedávna vystupující pod názvem GOAP prezentuje na třech podlažích historické budovy na Staroměstském náměstí celkem tři významné světově známé umělce: Po modernizaci expozic o Alfonsi Muchovi a Andy Warholovi se nyní nově otevřela i vylepšená prezentace prací slavného surrealisty a mystika Salvadora Dalího (1904-1989).

Celkem okolo 300 vystavených artefaktů zahrnuje grafiky, sochy, fotografie, designové předměty a několik projekcí. Prohlídka je koncipována tematicky a jednotlivé místnosti charakterizují různé oblasti tvorby výjimečného umělce a excentrického člověka. Surrealistické období charakterizují grafiky a plastiky se slavnými motivy, jako např. slon na tenkých vysokých nohách nebo legendární roztékající se hodiny v Perzistenci paměti. Další kapitoly se věnují dílům inspirovaným antikou nebo starými mistry, ilustracím k Dantově Božské komedii nebo sérii obrazů a kreseb s malířovou manželkou a celoživotním múzou Galou. Alenka v říši divů z knihy Lewise Carrolla je další postavou, jejíž podivuhodný příběh přímo vybízí k surrealistickému ztvárnění. Dalího ilustrace a bronzová soška Alenky spolu s dalšími plastikami patří k nejpůsobivějším úsekům prohlídky. Na závěr očekává návštěvníky místnost se slavnostně prostřenou tabulí s nádobím a stolním vybavení podle Dalího návrhů, která je na stěnách vyzdobena ilustracemi k extravagantní kuchařce, kterou vytvořil Dalí společně s Galou.

Sférické foto© Petr Salek, #PetrSalek

 

Dalího práce na výstavě doplňuje soubor unikátních fotografií českého fotografa Václava Chocholy, na kterých Dalího zachytil v Paříži v roce 1969.

Další českou stopou na výstavě je bronzová Dalího busta od sochaře Josefa Nálepy z roku 1974, pravděpodobně jediná svého druhu na světě.

Bronze bust of Dali by the Czech sculptor Josef Nálepa. Foto©Petr Šálek, #PetrSalek

Projekce legendárního surrealistického filmu Andaluský pes z roku 1929, který Dalí vytvořil společně se svým přítelem a slavným filmařem Luisem Buňuelem, uzavírá nově uspořádanou přehlídku z tvorby velkého umělce, mystika a mystifikátora

Výstava Salvador Dali je součástí stále expozice v Central Gallery, která je otevřena ve všední dny od 11 do 19 hodin a o víkendech od 10 do 20 hodin.
Text: Soňa Šálková


Summary
An improved presentation of the works of the famous surrealist and mystic Salvador Dali (1904-1989) has been launched in the Central Gallery on the Old Town Square in Prague. The private collection is open to visitors all year round and presents, in addition to Dali, also the works by Andy Warhol and Alfons Mucha. Salvador Dali’s new exhibition concept contains 300 graphics, sculptures, photographs, projections and objects designed by Dali.

The Czech footprint at the exhibition are unique photographs of Dali created by the Czech photographer Václav Chochola in 1969 in Paris, as well as a bronze bust of Dali by the Czech sculptor Josef Nálepa.

#artmagazineu #petrsalek #salvadordali #centralgallery #vaclavchochola

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..