David Černý vystavuje Poslední práce v DSC Gallery

David Černý vystavuje Poslední práce v DSC Gallery

Sochař David Černý (*1967) – jeden z našich nejznámějších současných umělců, jehož díla jen málokoho ponechají bez reakce, vystavuje své Poslední práce v pražské DSC Gallery. Černého Svatý Václav sedící na obráceném koni, mimina šplhající na Žižkovskou televizní věž, otáčející se hlava Franze Kafky nebo Trabant na nohách se staly neodmyslitelnou součástí pražského veřejného prostoru a jsou většinově akceptovány. Naproti tomu jeho slavná mystifikace  Entropa způsobila v roce 2009 pořádný poprask v Bruselu a obrovský zvednutý ukazováček směřující od hladiny Vltavy k Pražskému Hradu vyvolal u veřejnosti smíšené reakce.  Provokace totiž patří k Černému stejně jako přívlastek „kontroverzní“ často spojovaný s jeho jménem.

Sferické foto© Petr Šálek

Nebyl by to tedy David Černý, kdyby nešokoval i tentokrát. Umělec, který je obdivovaný i nenáviděný, odvážný a nekompromisní, originální a nepřehlédnutelný se na své nejnovější výstavě zaměřil na téma, které je ve výtvarném umění přítomné od pradávna –  sexualitu a zobrazení ženského a mužského pohlaví. Své fantazii přitom dává volnou ruku. Rozměrnou falickou ponorku pohání lodní šroub, obrovská ženská labia si klidně oddychují, „sedm statečných“ penisů do sebe naráží ve vyhrazeném prostoru. Předměty běžné potřeby jako např. mikrofon, rohlík, dýmka nebo okurka mají varlata. Trochu směšné erotické představy anebo kreativní příspěvek do genderové diskuse o rovnosti pohlaví, o super korektnosti dotažené do extrému nebo o stále přežívajícím machismu?. Zvedá tak David Černý hlas proti netoleranci a pokrytectví? I to může člověka při návštěvě výstavy napadnout.

David Černý a jeho tým, instalace výstavy Poslední práce v DSC Gallery, Praha. Foto©PetrSalek.com


To, že si David Černý takovou téměř monotematickou výstavu může dovolit, svědčí o jeho solitérní pozici na naší umělecké scéně, kterou hned tak něco neotřese. Navíc se jedná o téma, které patří v jeho životě zřejmě ke klíčovým. Jan H. Vitvar ve své publikaci David Černý – Fifty Licks z roku 2017 uvádí tento Černého citát: „Sex je má oblíbená činnost a nikdy mi nepřišlo dobrý ho v díle vyvyšovat. Není to oblast života, ve který bych měl někdy problém. Ale pár nápadů mám. Možná je realizuju ve stáru, až na to budu moct jenom vzpomínat. Teď ještě fakt nemusím.“ Že by David Černý změnil názor?

Výstava David Černý – Poslední práce je k vidění v DSC Gallery do 9.října 2020

Text: Soňa Šálková


Summary

Sculptor David Černý – one of our most famousCzech contemporary artists presents his latest works at the DSC Gallery in Prague. Černý´s St. Wenceslas sitting on a turned horse, huge babies climbing the Žižkov TV tower, the spinning head of Franz Kafka or the Walking East German car Trabant have become an integral part of Prague’s public space and are mostly accepted. But provocation belongs to Černý as well as the adjective “controversial” is often associated with his name. An artist who is admired and hated, courageous and uncompromising, original and unmissable, has focused his latest exhibition on a theme that has been present in fine arts since ancient times – sexuality and the depiction of the female and male sex. Ridiculous erotic ideas or a creative contribution to the gender debate about gender equality, about super-correctness taken to the extreme or about the still surviving machismo?

The exhibition David Černý – The Latest Works can be seen in the DSC Gallery until October 9, 2020.

#davidcerny #dscgallery #petrsalek #artmagazineu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..