Největší a nejdetailnější digitální fotografie vznikla v rámci „Operace Noční hlídka“

Největší a nejdetailnější digitální fotografie vznikla v rámci „Operace Noční hlídka“

„Operation Night Watch“ nebo holandsky „Operatie Nachtwacht“ je název akce, která právě probíhá v Rijksmuseum Amsterdam.  Cílem projektu je co možno nejlépe prozkoumat, zrestaurovat a zakonzervovat jedno z nejslavnějších děl světového malířství – Rembrandtovu Noční hlídku – a zachovat ji v optimální kondici pro příští generace.  Na plátně o velikosti 3,6 x 4,4m Rembrandt v roce 1642 mistrovsky zachytil celkem 31osob, převážně příslušníků střelecké jednotky  okresu II města Amsterdamu, pod vedením kapitána Franse Bannincka Coqua, který stojí v centru výjevu. Původně rozměrnější skupinový portrét o rozměru asi 6 x 8 m byl začátkem 18. století oříznut na svou dnešní velikost.

Rembrandt, Operation Night Watch, foto: Rijksmuseum

V rámci projektu vznikla historicky vůbec největší a nejdetailnější digitální fotografie uměleckého díla s rozlišením 717 gigapixelů, tj. 717 miliard pixelů. Pomocí 100-megapixelového fotoaparátu Hasselblad H6D 400 MS 8436 bylo pořízeno celkem 8.439 snímků o rozměru 5,5 x 4,1 cm. Výsledná složka, která má 5,6 terabajtů, vznikla složením těchto malých fotografií pomocí umělé inteligence. Extrémně vysoké rozlišení a ostrost umožňují studium obrazu na dálku do nejmenšího detailu. Přitom je viditelný nejen každý tah štětce, ale i jednotlivé částice použitých pigmentů.

Rembrandt, Operation Night Watch, foto: Rijksmuseum

Protože v lednu 2022 začnou práce na restaurování a konzervaci obrazu a plátno bude nějakou dobu zakryté, uveřejnilo Rijksmuseum dokumentaci na svých webových stránkách (https://www.rijksmuseum.nl/nl/stories/operatie-nachtwacht/story/ultra-hoge-resolutie-foto).

Další fáze Operace Noční hlídka začne již 19. ledna 2022 a bude probíhat na samotném obrazu. Plátno bude lépe napnuto a postupně se odstraní staré retuše s nepůvodními barvami. S odborníky z Rijkmuseum a mnoha dalších institucí spolupracují také výzkumníci z nizozemské společnosti AkzoNobel, která se specializuje na výrobu barev a chemikálií. Práce probíhající ve skleněné komoře může veřejnost sledovat v přímém přenosu.


Summary

“Operation Night Watch” or in Dutch “Operatie Nachtwacht” is the name of the event that is currently taking place at the Rijksmuseum Amsterdam. The aim of the project is to explore and  restore one of the most famous works of world painting – Rembrandt’s Night Watch, and to preserve it in optimal condition for future generations. During the project the largest and most detailed digital photo ever of a artwork with a resolution of 717 gigapixels, i.e. 717 billion pixels has been made. Using the 100-megapixel camera Hasselblad H6D 400 MS 8436, a total of 8,439 images, each of 5.5 x 4.1 cm were taken. The small photographs have been stitched together to form a final image with a total file size of 5.6 terabytes using artificial intelligence. Extremely high resolution and sharpness allow to study the image remotely to the smallest detail. (https://www.rijksmuseum.nl/nl/stories/operatie-nachtwacht/story/ultra-hoge-resolutie-foto)

Text: Soňa Šálková      Foto: Rijksmuseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..