Nakladatelství Meander – čtvrtstoletí zasvěcené literatuře pro děti a mládež

Nakladatelství Meander – čtvrtstoletí zasvěcené literatuře pro děti a mládež

Iva Pecháčková, foto© PetrSalek.com

Významné výročí oslavilo koncem roku 2020 nezávislé nakladatelství Meander, které již od roku 1995 soustavně a neúnavně produkuje „nezaměnitelné umělecké knížky pro děti, dětské knihy pro rodiče a komiksy pro všechny.“ Vysoká literární, výtvarná i grafická kvalita jsou spolu s hravostí a nápaditostí hlavními znaky více než 300 publikací, které  nakladatelství doposud vydalo. Svědčí o tom i četné domácí a zahraniční ceny, které Meandrem vydané tituly získaly. V čele nakladatelství stojí po celou dobu jeho zakladatelka a také spisovatelka a překladatelka Iva Pecháčková. Kromě odborných kvalit má na úspěchu knížek z Meandru zásluhu především její osobní nasazení a schopnost získat pro spolupráci vynikající renomované i méně známé tvůrce. Nakladatelství vydalo ke svému výročí Notes Abeceda Meander. Publikace ve formě ručně šitého bloku obsahuje velmi osobní texty od Ivy Pecháčkové, které dávají náhled do zákulisí a tvorby nakladatelství v průběhu uplynulých let.

Veřejným připomenutím výročí je výstava Fenomeander, kterou k jubileu uspořádalo Centrum současného umění DOX. V nelehké pandemické situaci muselo být zahájení výstavy  plánované na 16. prosince 2020 zrušeno a výstava mohla být zpřístupněna s půlročním zpožděním a bez vernisáže až 12. května 2021. Výstava má k dispozici prostory v tzv. věži v centru DOX, která má tři podlaží. Díky tomu mohla být expozice koncipována do tří odlišných celků. Úvodní část je ryze knižní instalace, která probíhá ve dvou rovinách. Na stěnách jsou vystaveny sbírkové dětské knížky, ke každé z nich je pak k dispozici zajímavá legenda o jejím vzniku. Nejstarší z vystavených publikací je pohádkové leporelo „Byl jeden domeček“ s ilustracemi od Vojtěcha Preissiga.

Je také možné porovnat vydání stejných titulů s ilustracemi od různých autorů, například Nezvalova „Anička Skřítek a Slaměný Hubert“ s ilustracemi od Toyen a Jiřího Trnky. K nahlédnutí a volnému listování je pak na stolech k dispozici velké množství knížek z produkce nakladatelství Meander anebo historické tituly z rodinné knihovny nakladatelky, které si její dcera a zároveň jedna ze dvou autorek výstavy – Emma Hanzlíková – ještě dobře pamatuje z dětství.

Další dvě části výstavy jsou zcela věnovány volné tvorbě výtvarníků, kteří s nakladatelstvím Meander spolupracují. Výstava záměrně neuvádí jejich ilustrace ale díla, která vznikla buď přímo pro výstavní prostor, anebo volné práce, které mají určitou souvislost s literární tvorbou.

Prostorová koláž od Evy Koťátkové Hybridní příběh (2020), foto© PetrSalek.com

Prostorová koláž od Evy Koťátkové Hybridní příběh (2020) upozorňuje na různé knižní vlivy, které ovlivňují děti. Je tu například obraz Jiřího Sopka Cucáci z roku 2002, s postavičkami, které se velmi podobají Pižďuchům ze stejnojmenné knížky Václava Havla, kterou Jiří Sopko ilustroval. Především pro děti je určen Labyrint podle návrhu studia Coll Coll skrývající 12 miniaturních modelů reálné i bájné architektury, které vytvořil fotograf a výtvarník Jiří Stach.

Vysoký prostor nejvyššího patra obsahuje velkoplošnou nástěnnou malbu, kterou postupně vytvářeli čtyři výtvarníci – David Böhm, Jiří Černický, Jiří Franta a Petr Nikl. Černá kresba na třech bílých stěnách prostoru končí třemi tečkami, které naznačují případnou možnost pokračování. Například k napsání příběhu, k němuž by se malba hodila jako ilustrace.

Velkoplošná  nástěnná malba: David Böhm, Jiří Černický, Jiří Franta a Petr Nikl, na snímku moderuje Emma Hanzlíková. Foto© PetrSalek.com

Výstava Fenomeander v centru DOX je přístupná pro veřejnost od středy do neděle 12.00 až 18.00 hod. až do 29. srpna 2021.

Text: Soňa Šálková, foto© PetrSalek.com


Summary

In December 2020, the independent publishing house Meander celebrated a significant anniversary of 25 years of its existence. During this time it has produced more than 300 children books of a high literary, artistic and graphic quality.

A public commemoration of the anniversary is the exhibition Fenomeander in Center for Contemporary Art DOX. The originally planned opening of the exhibition on 16 December 2020 had to be cancelled and the exhibition has been opened with a six-month delay on 12 May 2021. The show consists of three parts located on three floors of the so called “Tower” in the DOX complex of buildings. The first part consists of historical collection books on the walls and newer childern´s books for reading and browsing on the tables. The middle part contains no illustrations but various pieces of art by artists who cooperate with the Meander publishing house as illustrators. The high space of the top floor contains a large mural, which was gradually created by four artists – David Böhm, Jiří Černický, Jiří Franta and Petr Nikl.

The exhibition Fenomeander in the DOX center is open on Wednesdays to Sundays from 12:00 to 18:00 until August 29, 2021.

Významné výročí oslavilo nezávislé nakladatelství Meander.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..