Dal se do díla, brzy však prohlédl, že na tento úkol sám nestačí, a tak ve svém zoufalství si na pomoc přivolal samotného ďábla, který za něj toto velkolepé dílo dokončil. Na důkaz díků jej pak na straně 290 zvěčnil…
Největší rukopisná kniha světa má několik jmen – Codex Gigas, Kniha knih, Knihovna v jedné knize, Liber pergrandis či Gigas librorum. Avšak téměř nikdo ji neřekne jinak než Ďáblova Bible.
„Velký písař,“ jak bývá označován autor bible, vytvořil tento rukopis kolem roku 1229 v prostředí malého benediktinského kláštera v Podlažicích u Chrudimi a už krátce po jejím dopsání byla považována za osmý div světa. Její dřevěné desky, potažené bělavou kůží s kovovým zdobením měří 920 x 510 x 22 mm. Celá kniha váží 75 kilogramů a obsahuje 320 pergamenových fólií (640 stran) o průměrném formátu 890 x 490 mm. Bylo spočítáno, že k výrobě této bible bylo zapotřebí asi 160 oslích kůží.
Po různých cestovatelských peripetiích se Codex gigas stal součástí sbírky císaře Rudolfa II. V roce 1648 byl švédskou armádou ukořistěn a převezen do Stockholmu, kde je od té doby uložen v Královské knihovně ve Stockholmu.