Museum Kampa oslaví 100.narozeniny Medy Mládkové

Museum Kampa oslaví 100.narozeniny Medy Mládkové

Herečka Tatiana Vilhelmová, představitelka Medy Mládkové, foto: archiv MM.

Známá sběratelka a mecenáška umění, neúnavná vizionářka s jasnými politickými postoji, paní Meda Mládková, oslaví v příštím roce neuvěřitelné sté narozeniny. Její zásluhy o podporu a propagaci československé kultury u nás i v zahraničí jsou nesmírné.  Ještě ve věku svých 80 let dokázala z devastované budovy Sovových mlýnů na pražské Kampě vybudovat významnou kulturní instituci Museum Kampa, kam přenesla svou unikátní sbírku moderního umění a pravidelně pořádá mnoho výstav.

Jiří Pospíšil, Pavel Liška – autor výstavy, herečka Tatiana Vilhelmová, Daniela Šteruská,  Adéla Laštovková Stodolová na tiskové konferenci.

Museum Kampa připravuje v příštím roce celou řadu akcí věnovaných životnímu jubileu své zakladatelky. Kniha „Meda Mládková – Můj úžasný život“ od Ondřeje Kundry, která vyšla před 5 lety a symbolicky oslavila 95 narozeniny paní Medy, se stala východiskem k napsání divadelní hry „Meda“. Podle slov autorky scénáře Daniely Šteruské se nejedná o adoraci, ale o dokument, který sleduje fascinující životní dráhu Medy Mládkové od jejích 15 let nejen s úspěchy ale i se stíny a dramatickými situacemi, které ji provázely. Dokládá naplnění celoživotního motta paní Mládkové „Když chceš, můžeš!“ V režii Adély Laštovkové Stodolové se  hlavní role ujme Tatiana Vilhelmová, která bude jako mladá tanečnice Meda Mládková v představení m.j. také stepovat. V dalších rolích pak vystoupí celá řada populárních herců jako např. Dana Batulková, Veronika Arichteva nebo Jaromír Dulava. Představení proběhnou v létě příštího roku na nádvoří Musea Kampa v období od 14. června 2019. Derniéra se bude konat přímo v den 100.narozenin Medy Mládkové  8.září 2019.

Současně s představením poběží po celý příští rok celá řada dalších doprovodných akcí, které budou spojeny s významným výročím. Kurátor Pavel Liška připravuje v Museu Kampa na léto výstavu, která bude mapovat etapu života Medy Mládkové v letech 1960 – 89. Součástí expozice bude i interiér domu Jana a Medy Mládkových ve Washingtonu, který tehdy představoval jakési neoficiální centrum středoevropské kultury v USA, kde se scházeli významní umělci, teoretici umění i politici. V současné době ještě probíhá rešerše materiálů z archivu Medy Mládkové a je tedy možné, že vyjdou najevo některé dosud neznámé skutečnosti z neobyčejného života jubilantky. Pokud budou tyto nové informace opravdu zásadní, přislíbil je Ondřej Kundra doplnit do příštího vydání své životopisné knihy.

Století Medy Mládkové je nejenom důvodem k oslavě ale i podnětem k zamyšlení, jak významně může jednotlivec svými postoji a činy přispět k zušlechtění celého národa.

Text a foto: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..