V historickém filmovém ateliéru ve Zlíně se točí rodinný film TvMiniUni a zloděj otázek

V historickém filmovém ateliéru ve Zlíně se točí rodinný film TvMiniUni a zloděj otázek

Ateliér 36 ve zlínských filmových ateliérech na kublovském vršku nad městem pamatuje ještě dobu, kdy se tu točily reklamy na výrobky firmy Baťa. Tento prostor, někdy také nazývaný Velký ateliér, nebyl dlouhá léta v provozu. Pracovní ruch do něj vrátil až letos v listopadu filmový štáb, který zde natáčí hranou část nového rodinného filmu TvMiniUni a zloděj otázek.

Natáčení, film TVMiniUni a zloděj otázek, Zlínské filmové ateliery, kombinace hraného, loutkového a animovného filmu. premiéra 2019, na snímku režisér Janek Jirků , Sebastian Pöthe a Bára Poláková —Filming TVMiniUni and the Thief of Questions, Zlin Film Studios. Combination of feature, puppet and animated film, premiere 2019, foto: Petr Šálek

Autor námětu, scénárista a režisér filmu Janek Jirků se spolu s tvůrci oblíbeného dětského seriálu TVMiniUni rozhodli završit téměř pětileté období, kdy na dětském kanálu ČT Déčko seriál běžel. Myšlenka na film se zrodila velmi brzy, ale scénář vznikal 4 roky a prošel mnoha změnami. Na rozdíl od seriálu, který zábavnou formou odpovídá na nejrůznější otázky dětí, má film souvislý příběh a hlavního dětského hrdinu. Malý Pavlík, který je zklamán tím, že nedostane odpověď na otázku, ji hledá s pomocí loutkových postaviček ze seriálu. Ty mu po jistých komplikacích pomohou odpověď najít. Blíže se autoři nechtějí k ději filmu vyjadřovat. Diváci si mají příběh užít až v kině. Autoři slibují veselou podívanou s vtipnými dialogy a gagy skrytými v animovaném prostředí. Jeden ze dvou producentů filmu, Ondřej Zima, říká, že výsledné sdělení filmu je v tom, že „v rodině je potřeba si vzájemně naslouchat a nejdůležitější je čas, který spolu strávíme“.

Film je unikátní kombinací tří technologií. Herci komunikují s živě vedenými loutkami v reálném čase. Hrané scény se natáčejí na modrém pozadí a teprve dodatečně se doplní animované prostředí, ve kterém se jednotlivé scény filmu odehrávají. Taková filmová technika u nás dosud nebyla použita a ani ve světě prý není moc známá.

Natáčení, film TVMiniUni a zloděj otázek, Zlínské filmové ateliery, kombinace hraného, loutkového a animovného filmu. premiéra 2019, na snímku Bára Poláková—Filming TVMiniUni and the Thief of Questions, Zlin Film Studios. Combination of feature, puppet and animated film, premiere 2019. Foto© Petr Šálek

Vedle představitele hlavní dětské role Sebastiana Pöthe ve filmu hrají známí herci jako Bára Poláková, Jiří Havelka, Pavel Liška nebo Miroslav Krobot. „Film pro dnešní děti je velmi složitá kategorie. Nové technologie posunují vývoj dětského mozku někam úplně jinam a je třeba na to reagovat. Ale nejdůležitější pořád zůstává příběh a ten musí zaujmout,“ říká Jirka Havelka, který ve filmu hraje Pavlíkova tatínka. Navíc se přiznává, že od dětství obdivuje filmy Karla Zemana, které vlastně vznikaly na obdobném principu právě ve zlínských ateliérech.

Po skončení natáčení bude následovat obrazová a triková postprodukce a animace, které budou probíhat také ve Zlíně. Město má v produkci dětských filmů velkou tradici a spolupráce s místními filmaři, studenty filmové školy a Zlínskou filmovou kanceláří vytváří pro filmový štáb ideální zázemí.

Konečný výsledek spolupráce všech zúčastněných složek uvidí filmoví diváci v červnu příštího roku, kdy má snímek přijít do distribuce.

Natáčení, film TVMiniUni a zloděj otázek, Zlínské filmové ateliery, kombinace hraného, loutkového a animovného filmu. premiéra 2019, na snímku Jiří Havelka, foto: Petr Šálek —Filming TVMiniUni and the Thief of Questions, Zlin Film Studios. Combination of feature, puppet and animated film, premiere 2019 Foto© Petr Šálek

Text: Soňa Šálková
Fotografie: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..