V zahraničí aktuálně nejsledovanější český sklář Martin Janovský (*1980) se představuje českému publiku velkou autorskou výstavou v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Soubor více než 40 skleněných hlav, bust a polofigur svou dokonalostí tvarů a anatomickou věrností připomíná antické mramorové sochy a je jen těžko uvěřitelné, že vznikly formováním horkého foukaného skla z volné ruky. Technika, kterou si Martin Janecký autor osvojil během svého pobytu v USA, se nazývá inside bubble sculpting (tvarování žhavé baňky zevnitř). Tuto náročnou techniku ovládá jen málo sklářů na světě a on je zřejmě jediný, který ji používá na vytváření realistických figurálních plastik. Dokumentární filmové záběry v úvodu expozice ukazují, jak náročná práce se žhavým sklem vypadá. Je to tvrdá dřina, která kromě výtvarného talentu vyžaduje i velkou řemeslnou zručnost a mimořádný cit pro sklo.
Ten Martin Janecký získal již v dětství. Ve 13 letech začal foukat sklo ve sklárně svého otce nedaleko Poděbrad a od té doby sklu propadl. Po absolvování sklářské střední školy v Novém Boru léta sbíral zkušenosti v zahraničí a dále se vzdělával. Později působil jako lektor a hostující umělec na sklářské škole v Pilchucku v Seattlu nebo ve známém Muzeu skla v Corningu (USA). Své umění předváděl a předával také v mnoha zemích Evropy, Austrálii nebo Japonsku. Po letech cestování si v roce 2020 otevřel sklářské studio v upraveném historickém objektu na pražské Kampě. Zde tvoří a předává své zkušenosti pořádáním vzdělávacích akcí. V tomto studiu také vznikla většina vystavených objektů.
Podle názvu výstavy Martin Janecký: Hvězdáři a jiné studiové práce ze skla jsou ústředním motivem fiktivní mužské hlavy s paprskovitými výčnělky. Tyto Hvězdáře (Starmen) vytvaroval autor svou unikátní technikou v různých variantách. Stejným způsobem vytvořil i další vystavené cykly: Spáč, Hlavy na zdi, Studie obličejů nebo Koňské hlavy. Výjimkou jsou dvě obrovské hlavy Hvězdářů, které vznikly ve spolupráci se Studiem Zdeněk Lhotský metodou tavení. Cyklus drobných objektů inspirovaných pražskými domovními znameními stejně jako série lidských rukou jsou vytvarované z plného skla.
Výstavou prací Martina Janeckého se podle kurátorky Sylvy Petrové v Uměleckoprůmyslovém museu otevřel „již pátý sál plný skla“. Na rozsáhlou dlouhodobou výstavu Plejády skla 1946 – 2019, která mimo jiné obsahuje i Janeckého skleněnou hlavu Myslitele, navázala Via Lucis se sakrální tvorbou Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
V červnu se v muzeu navíc otevře výstava historického skla ze sbírek Vojtěcha Lanny. Bude tak důstojně reprezentovat českou sklářskou tradici i současnost v rámci letošního Mezinárodního roku skla a také během generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM – prestižní akce, která v srpnu přivede do Prahy vrcholné představitele muzeí a galerií z celého světa.
Výstava Martin Janecký: Hvězdáři a jiné studiové práce ze skla bude v Uměleckoprůmyslovém museu k vidění do 11. září 2022.
Text: Soňa Šálková, foto© Petr Šálek
Summary
Martin Janovský (* 1980), currently the most internationally popular contemporary Czech glass artist, presents his recent work to the Czech public in a large exhibition at the Museum of Applied Arts in Prague. More than 40 perfectly shaped and anatomically correct glass heads, busts and semi-figures resembling ancient marble sculptures are in the show entitled Starmen and Other Studio Work in Glass. Hard to believe that they were created by forming hot blown glass from a free hand. Only few glassmakers in the world master the demanding technique of ´inside bubble sculpting´ and Martin Janecký is probably the only one using it for realistic figural sculptures. He is well-known not only as artist but also as teacher and instructor for the unique technology. After years of working and teaching abroad 2020 he opened a glass studio in a renovated historic building on Kampa Island in Prague. Here he works and shares his experience by organizing educational events. Most of the exhibited objects have also created in this studio.