Martin Frouz a jeho svědectví Proti času v Czech Photo Centre

Nedávno otevřené centrum pro fotografii – Czech Photo Centre představuje soubor fotografií Martina Frouze, které osobitým způsobem dokumentují rekonstrukce některých významných pražských památek. Martin Frouz se dlouhodobě zabývá dokumentací archeologických výzkumů a také postupů při rekonstrukci historických památek. Soubor, který vystavuje v Czech Photo Centre, obsahuje unikátní záběry z prací na rekonstrukci tak významných pražských staveb jako je Národní muzeum, Národní divadlo nebo Karlův most. Jedinečnost jeho pohledu spočívá v tom, že má možnost doprovázet restaurátory nebo stavební dělníky přímo na místě. Jeho fotografie tak na jedné straně, a to prvořadě, dokumentují, na druhé straně však poskytují nevídané perspektivy a úhly pohledu, které běžný pozorovatel nemá nikdy možnost vidět. Přímo ze stavebního jeřábu např. vznikl záběr čerstvě opravených zahrad pod Pražským hradem, z lešení nad Schnirchovou trigou na střeše Národního divadla pak velkolepý pohled na panorama Pražského Hradu. Václavské náměstí v popředí s detailem boty sochy sv. Václava nebo snový pohled na Václavské náměstí přes ochrannou stavební tkaninu na lešení Národního muzea. Zajímavé jsou i fotografie zachycující památkáře a restaurátory při práci. Velkoformátová fotografie s mistrem hodinářem opravujícím obrovské hodiny Chrámu nejsvětějšího srdce páně na pražských Vinohradech je centrálním exponátem výstavy.

Martin Frouz a jeho svědectví Proti času v Czech Photo Centre

Samostatný úsek je věnován fotografiím z opravy podlah ve Vladislavském sále a drobným archeologickým nálezům, které se při této opravě dostaly po několika staletích opět na světlo světa.

Za svou fotografickou tvorbu z oprav a průzkumu památek Prahy obdržel Martin Frouz The Best of Grant Prahy za rok 2015. Průřez fotografií dalších laureátů z 22-leté historie této výroční ceny primátora Hl. města Prahy je k vidění za výlohou galerie.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..