Maria Lassnig a Katharina Grosse jsou hlavními hvězdami výstavní sezóny 2018 ve Veletržním paláci

Maria Lassnig a Katharina Grosse jsou hlavními hvězdami výstavní sezóny 2018 ve Veletržním paláci

GRAND OPENING – doc. Dr. et Ing. Jiří Fajt, Ph.D. seznamuje novináře s plány Národní galerie na rok 2018. 

Národní galerie zahájila letošní výstavní sezónu ve Veletržním paláci hned 5 novými projekty. Na rozdíl od loňské tématiky uprchlíků a migrace jsou těžištěm letošního programu ženy ve výtvarném umění. Dvě hlavní expozice představují v Praze poprvé dvě umělkyně světového formátu a významu.
Současná německá malířka Katharina Grosse vytvořila pro velkou dvoranu monumentální velkoformátovou malířskou instalaci, která oslňuje svou nevázanou barevností a jako splývající vodní masy doslova zaplaví diváka. Katharina Grosse se nechala inspirovat architekturou Velké dvorany, jejími rozměry a prosvětleným stropem. Svůj Zázračný obraz (Wunderbild) vytvořila ve svém ateliéru v Berlíně přesně na míru tomuto architektonicky zajímavému prostoru. Obrovské pruhy pláten jsou zavěšeny po obou delších stranách Velké dvorany tak, že volně splývají, částečně se překrývají a končí položené na podlaze. Divák se tak ocitá uprostřed obrazu, který pro něj vytváří jakýsi průchod v obklopení fantaskní krajinou. Přirozené denní světlo, které se v průběhu dne mění, umocňuje výsledný dojem. Obraz působí plasticky jako skulptura, je přechodem do jiné dimenze. Na něj pak volně navazují další instalace umístěné v kavárně Veletržního paláce a na chodníku před ním. Jsou to přírodní artefakty, na které Grosse stejně jako na plátna nanáší stříkací pistolí barvu, a nejenom na ně, ale i na podlahu a na chodník v jejich okolí. Její instalace tak vstupuje do veřejného prostoru, který ovlivňuje barvou i formou.
Po site-specifické instalaci, kterou pro Velkou dvoranu Veletržního paláce vytvořil v loňském roce Aj-Wej-Wej, je Katharina Grosse (1961) další světově uznávanou umělkyní, kterou se Národní galerii podařilo získat pro vytvoření specifického výtvarného díla pro Prahu.

Katharina Grosse (1961)  Zázračný obraz (Wunderbild), akryl na textilu , foto© Petr Šálek

Pražskou expozici Wunderbild doprovází knižní publikace s originálními kresbami autorky na obálce. Kniha vychází v české a anglické verzi jako limitovaná edice v počtu 400 + 400 kusů.

Druhou významnou výstavu letošní sezóny představuje rozsáhlá retrospektivní přehlídka prací rakouské malířky, sochařky a filmové tvůrkyně Marie Lassnig 1919-2014. Instalace vznikla ve spolupráci s galerií Tate Liverpool, avšak není jen převzatou expozicí, ale je významně pozměněna a obohacena o další zápůjčky. Obsahuje celkem 50 velkorozměrných obrazů, kreseb, akvarelů, plastik a filmů Marie Lassnig a je prozatím největší a nejkomplexnější přehlídkou díla této umělkyně mimo její rodné Rakousko. Je to velký zážitek sledovat tvorbu této neuvěřitelně vitální a přemýšlivé osobnosti v průběhu jejího uměleckého vývoje. Maria Lassnig až do konce svého dlouhého života nepřestávala tvořit a překvapovat. Její obrazy jsou plné barevnosti a kontrastů, mají v sobě spontaneitu, vtip i hlubokou lidskost. Vyznačují se expresivitou a ženským pohledem na svět. Vystavené práce doplňují autentické citáty a videa. Samostatnou expozici pod názvem Moving Image Department tvoří animovaná tvorba Marie Lassnig. Celkem 9 filmů představujících Lassnig jako experimentální filmovou tvůrkyni ještě doplní v průběhu trvání výstavy další nově zrestaurované fragmenty z Muzea moderního umění v New Yorku.

Dvě klíčové výstavy pak doplňují tři menší prezentace současného umění. Španělská umělkyně Patricie Dauder a její výstava nazvaná Povrch, obrazová poezie Radka Brousila v prostoru Poetry Passage a video belgického umělce Johana Grimonpreze.

Expozice Maria Lassnig 1919-2014 potrvá ve Veletržním paláci do 17.6.2018,
Zázračný obraz a venkovní instalace od Kathariny Grosse budou vystaveny až do 7.1.2019.

Text: Soňa Šálková
Fotografie: Petr Šálek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..