Malířka a ilustrátorka Pavlína Kourková, která se jako jedna z mála tvůrců u nás věnuje výtvarnému oboru botanické malby (viz náš předchozí rozhovor s ní), se s námi podělila o své dojmy z účasti na výstavě Plantae 2019 – největší přehlídce botanického umění na světě, která se konala od 5. do 9. června 2019 v Londýně.
Artmagazin.eu: V jakých prostorách se výstava Plantae 2019 konala, kolik umělců se jí zúčastnilo a jak hodnotíte celkovou kvalitu vystavených obrazů?
Pavlína Kourková: Výstava botanického umění se až do letošního roku pořádala v Central Hall Westminster. Letos se pořádající Společnost botanických umělců Anglie a Walesu (SBA) rozhodla místo konání změnit a vybrala si Mall Galleries v samém srdci Londýna. Podle mého názoru to bylo velmi dobré rozhodnutí. Jsou to prostory, které spravuje Federace britských umělců, a po celý rok tam probíhají výstavy současného umění. Takže výhodou byla nejen centrální poloha, ale i skutečnost, že lidé jsou zvyklí tam cíleně chodit za uměním. To se projevilo na velmi dobré návštěvnosti.
Plantae 2019 ukázala víc než 400 obrazů, šperků a 3D-objektů s botanickými motivy od celkem 190 umělců především z Velké Británie, ale také ze zahraničí např. z Ruska, Běloruska, Číny nebo Koreje. Já jsem tam byla jediná Češka- to je zřejmě i tím, že u nás se botanickému umění téměř nikdo nevěnuje.
Úroveň prací na výstavě byla špičková, nachytala jsem tam spoustu inspirace a získala motivaci posunout se zase o stupínek výš. Když má člověk možnost vidět originály, je to úplně jiné než reprodukce v katalogu nebo na internetu. Kromě toho jsem měla příležitost setkat se některými špičkami v oboru, kterých si vážím, např. i s prezidentkou SBA Billy Showell. Vystudovala textilní design a na jejích obrazech je to znát, vytváří nevšední kompozice, které jsou pro mě inspirativní. Taková setkání mi dodávají energii a chuť dál pracovat.
Artmagazin.eu: Jaké obrazy vás v Londýně zaujaly, vysledovala jste tam nějaké nové trendy?
Pavlína Kourková: V Londýně jsem viděla mnoho vynikajících prací. Botanické umění má především estetický rozměr a na rozdíl od botanické malby dává malířům větší volnost. Zobrazované rostliny tak nemusí být striktně botanicky rozpoznatelné. Obraz může zachycovat jen nějaký zajímavý detail nebo stín dokonce i zvadlou nebo suchou rostlinu. V Londýně byl letos např. oceněn obraz „The Secret Life of Potatoes“, na kterém byly dvě shnilé brambory, ze kterých vyrůstaly malé brambůrky. Nepůjdu asi do takového extrému, ale když už jsem teď spokojená s technikou, láká mě dodat obrazům ještě nějaký nápad nebo neobvyklou kompozici, zkrátka něco navíc. Zajímavý trend je malování na speciálně zpracovanou hovězí kůži, tzv. vellum. Kůže je velmi trvanlivá a má originální strukturu, která se projeví na obraze. Na vellum se maluje také akvarelovými barvami, které na tomhle materiálu asi víc kloužou. Rozhodně bych to někdy chtěla zkusit, z etických důvodů bych ale volila syntetickou variantu, která se dnes již také vyrábí.
Artmagazin.eu: Bylo těžké se na výstavu nominovat? Kolik obrazů jste vystavovala?
Pavlína Kourková: Výběrové řízení bylo vícestupňové. Nejdřív jsem musela zaslat emailem elektronickou reprodukci svého obrazu. Teprve po jejím schválení jsem mohla originál poslat do Londýna. Ale ani to ještě neznamená, že se výstavy člověk zúčastní, protože komise si vyhrazuje právo obraz vrátit, pokud nebude spokojená s jeho kvalitou. To se u mě naštěstí nestalo a tak jsem se mohla zúčastnit. Většina zahraničních účastníků vystavuje 1 – 2 obrazy. Já jsem se pro začátek rozhodla pro jeden. Příště bych chtěla poslat víc. Každý další obraz ale zvyšuje náklady a já snažím se chovat ekonomicky, protože bych se letos chtěla zúčastnit ještě dalších zahraničních výstav.
Artmagazin.eu: Které výstavy to jsou?
Pavlína Kourková: Asociace botanických umělců USA oslaví letos v říjnu své 25.výročí. K této příležitosti plánuje výstavu na téma Celebrating Silver (Oslava stříbra). Podmínkou účasti na výstavě je, že zobrazovaná rostlina má buď stříbro ve svém názvu, nebo nějaký její prvek je stříbřitý. Svou práci jsem již odeslala v červnu a ještě čekám na odpověď.
Další výstavní projekt se bude konat v jihokorejském Soulu. Korejci, se kterými jsem navázala kontakt, jsou velmi komunikativní a snaží se. Takže jejich výstavy se chci také zúčastnit. Sdílení a pocit sounáležitost s podobně tvořícími umělci jsou totiž pro mě zásadní.
Rozhovor zaznamenala: Soňa Šálková