Malíř českého původu Makarios (Makarius) Tauc, který dlouhodobě žije a pracuje v zahraničí, představí české veřejnosti své ikony z posledních let v Muzeu Karlova mostu. Výstava se koná při příležitosti 30. výročí svatořečení sv. Anežky České. Makarios Tauc je totiž autorem výpravného deskového obrazu národní světice, který od roku 1999 v Katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava připomíná její kanonizaci.
Na aktuální výstavě budou k vidění ikony zachycující scény ze života Ježíše Krista, bohorodičky a jiných světců. Vystavena bude i kopie deskového obrazu Zbraslavské Madony nebo konvexní zrcadlo inspirované Janem van Eyckem. Kromě ikon budou zastoupena i díla inspirovaná uměním starých italských mistrů.
Cílem expozice je prezentovat a přiblížit křesťanské umění, které má v byzantské ikonové tvorbě tradici téměř již 2000 let.
Výstava v Muzeu Karlova mostu na Křižovnickém náměstí 3
v Praze probíhá od 5. do 21. listopadu 2019.

Malíř českého původu Makarios (Makarius) Tauc, který dlouhodobě žije a pracuje v zahraničí, představí české veřejnosti své ikony z posledních let v Muzeu Karlova mostu. foto©Petr Šálek


Malíř Makarios Tauc, ikony v Muzeu Karlova mostu. Pocta manzelum Arnolfiniovym: Goticke konvexni zrcadlo,podle deskoveho obrazu od Jana van Eycka /National Gallery,Londyn/. Podobizna manzelu Arnolfiniovych,82×59,5. Na ramu je zobrazeno 10 miniatrur s Pasiovou tematikou. Drevo,kruh 53 cm, vajecna tempera. Foto©Petr Šálek
Více o umělci zde
Text: Soňa Šálková