Kvarteto – druhý celovečerní film Miroslava Krobota přichází do kin

Kvarteto – druhý celovečerní film Miroslava Krobota přichází do kin

Tři roky po své úspěšné prvotině Díra u Hanušovic natočil Miroslav Krobot další celovečerní film, který je opět zaměřen na psychologii postav a jejich vzájemné vztahy a pocity. Jen prostředí je odlišné, z vesnice se film přesunul do města, konkrétně do Olomouce, která je Miroslavu Krobotovi i jeho příteli a spoluautorovi scénáře Luboši Smékalovi velmi blízká a chtějí tak toto nádherné historické, ale trochu pozapomenuté město více zviditelnit.

Film Kvarteto, foto: Evolutions Films

Ústředními postavami filmu jsou čtyři hudebníci, kteří jsou spolu profesně i osobně velmi spjatí, přestože jsou povahově velmi odlišní. Podle Miroslava Krobota by čtveřice vlastně mohla dohromady vytvořit jednu harmonickou osobnost. Ale něco takového nelze docílit ani ve skutečnosti. A tak se čtveřice, kterou váže nejen společná práce, ale i osobní přátelství a prostředí kolem olomoucké hospůdky Ponorka, ve své snaze vzájemně se pochopit a najít přitom i svůj pocit štěstí potácí v nejistotách a nedorozuměních. Krobotovsky charakteristická poetika prolnutá humorem má silný náboj. Dialogy jsou stručné, ale skvěle pointované. Komické situace střídají téměř filosoficky laděné momenty. Velkou roli ve filmu samozřejmě hraje hudba. Ať už Mozartova z Kouzelné flétny, soudobá klasická od Aloise Piňose, kterou se kvartet téměř celý film pokouší nacvičit, nebo soudobá elektronická od formace Vložte kočku. Herci Bára Poláková jako rozháraná cellistka Simona nebo Jaroslav Plesl jako extrovertní houslista se na své role hudebníků pečlivě a dlouho připravovali, aby jejich hra na hudební nástroje vypadala opravdu věrohodně.  Spolu s žárlivým a nepochopeným Lukášem Melnikem v roli Roberta pak tvoří partnerský trojúhelník. Posledního člena kvarteta – zavilého introverta a amatérského historika ztvárnil naprosto přesvědčivě Zdeněk Julina. Čtveřici doplňují další dvě ženské postavy – Pavlína Štorková jako lehkomyslná a kamarádská Batrflaj a Lenka Krobotová jako psychoterapeutka všech tápajících duší. Také další epizodní role mají špičkové obsazení: Jiří Schmitzer se blýskne v roli hospodského Šamana nebo Jana Štěpánková v roli zatrpklé a panovačné Robertovy matky.

Již Krobotova prvotina Díra u Hanušovic měla úspěch u odborníků i u běžných filmových diváků. Prognóza Kvarteta vypadá podobně. Po příznivém ohlasu při své světové premiéře v Chicagu, po účasti na festivalech v Sao Paulu a Denveru přichází Kvarteto do českých kin 30.11.2017.

Komicky laděná sonda do duší současných třicátníků má šťastný konec, který je dokladem toho, že cesta za štěstím nemusí být jednoduchá, ale může se vydařit. A šťastný a úspěšný start si zaslouží i  Kvarteto.

Text Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Herci

Simona Barbora Poláková
Tomáš Jaroslav Plesl
Robert Lukáš Melník
Funés Zdeněk Julina
Batrflaj Pavlína Štorková
Sylva Lenka Krobotová
Šaman Jiří Schmitzer
maminka Roberta Jana Štěpánková
a další

Tvůrci

režie Miroslav Krobot
námět a scénář Miroslav Krobot, Lubomír Smékal
dramaturg Kateřina Ondřejková

producent Evolution Films Ondřej Zima
koproducent Česká televize
kreativní producentka Kateřina Ondřejková
koproducent innogy Martin Chalupský
koproducent Soundsquare Pavel Rejholec, Radim Janeš

výkonný producent Silvie Michajlova

kamera Juraj Chlpík
střih Jan Daňhel
zvuk Viktor Ekrt
hudba Matěj Kroupa
architekt Jan Vlček
výtvarník kostýmů Ivan Stekla
umělecká maskérka Jana Bílková

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..