Kronika Prahy se představuje na Staroměstské radnici

Velikou událostí pro všechny, kdo mají rádi Prahu, a hlavně pro všechny její fotografy je výstava 14. ročníku soutěže Praha fotografická, která se koná od 26.8. do 26.9.2010 na Staroměstské radnici v Praze. Každým rokem totiž tato soutěž nabízí obraz hlavního města jako kaleidoskop složený z nejrůznějších úhlů pozorování. Spektrum autorů vystavovaných snímků je velmi široké – od fotografů, kteří se Praze soustavně věnují, přes obyvatele Prahy po její návštěvníky z domova i ciziny.
Letos se soutěže zúčastnilo 131 profesionálních i amatérských fotografů s celkem 1520 fotografiemi, z toho bylo 94 mužů a 37 žen nejrůznějších profesí, nejmladšímu účastníkovi je 17 a nejstaršímu 82 let. Dvanáct z účastníků jsou cizinci.
 
Soutěž a výstavu Praha fotografická pořádá Společnost přátel fotografie za finančního přispění hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR s podporou organizací Svaz českých fotografů a Nipos Praha. Ceny do 14. ročníku věnovaly firmy Canon, Centrum FotoŠkoda, Et netera, Excelfoto, Fast, Foma Bohemia, Nikon, Olympus a Pentax. Mediálními partnery jsou Artmagazin.eu, Český rozhlas, FotoVideo, Listy Prahy 1.
Vítěze a fotografie na výstavu vybírala dvanáctičlenná odborná porota, jíž předsedal fotograf Jiří Všetečka. Ve výstavním souboru je zastoupeno osmdesát jedna autorů.
Překvapením letošního ročníku byla větší účast fotografů, přihlásilo se jich o čtvrtinu více než vloni. Tato skutečnost je potěšující – zvláště uvědomíme-li si, že každý musí dodat svoje soutěžní fotografie již zvětšené a připravené k vystavení, což není levná a jednoduchá záležitost. Letos také výrazně přibyli i zahraniční soutěžící fotografové. Většinou jsou to cizinci, kteří zde dlouhodoběji žijí a Praha je zjevně fascinuje.
Soutěžních kategorií bylo šest. Čtyři základní – Krása Prahy a její proměny (tradičně nejvíce obsazená), Lidé v Praze, Problémy Prahy (která nebyla příliš zastoupena), Kronika hlavního města, a dvě speciální, každoročně se obměňující – Hudba v Praze, Městská část Braník a Podolí (každý rok je věnována jedné z městských částí a navazuje na ni workshop pořádaný Svazem českých fotografů).
Jako dobře zvolená se ukázala kategorie Hudba v Praze, kde přišla řada velice zajímavých fotografií. Zvítězil snímek Lukáše Kuty, který je sám hudebníkem. Dalšími pracemi, jež porotu nadchly, byly v kategorii Lidé v Praze vítězné fotografie režiséra Martina Suchánka. Jeho série je nazvána Vrásky a zachycuje nejstarší obyvatele centra Prahy. Jsou to vynikající portréty. Oba tito ocenění účastníci se soutěže letos zúčastnili poprvé.
Za zmínku stojí i fakt, že v letošním roce byla oproti předchozím ročníkům, kde převažovaly negativní jevy, Praha zachycena pozitivně.
Tradičně byla udělena Cena Foma Bohemia za nejlepší černobílou fotografii, a to sérii Karla Vitáska Karlův most zachycující klasickou krásu Prahy. Počet černobílého zobrazení je totiž v soutěži poměrně vysoký. Udělena byla i populární Cena Olympusu za nejlepší digitálně upravovaný snímek. Tu získal také nováček soutěže Vladimír Dinda za fotografii s názvem Polibek na Karlově mostě.
Soutěž každoročně nabývající na prestiži je vlastně jedinečnou a pravidelně doplňovanou kronikou Prahy. Některá místa se mění den ze dne a fotografie je médium, které spolehlivě dokáže měnící se tvář města zdokumentovat.
Na výstavě si může návštěvník připomenout, co se v Praze v uplynulém roce událo i změnilo. Každým rokem objeví něco nového, ale zároveň zde najde stavby, zákoutí a pohledy, které vidí naposled. A pokud on sám ví o něčem, co by patřilo do kroniky metropole, může to vyfotografovat a poslat do soutěže. Každý se může zúčastnit v některé z vyhlašovaných kategorií.
Dobrý snímek není jen doménou profesionálů. Výstava na radnici to přesvědčivě dokazuje. Mottem celé akce je: Letos si výstavu prohlédnete a příští rok zde můžete najít své vystavené fotografie i vy. Zúčastnit se může opravdu každý, kdo rád fotí.
                           
PhDr. Věra Matějů


K vystavení byly porotou vybrány snímky těchto autorů:

Jan Anděl, Julien Bellegueulle, Tomáš Bican, Petra Bidlasová, Petr Bouchal, Jindřich Broukal, Stanislav Bříza, Karel Čapek, Jiří Černý, Jakub Červenka, Jaromír Čištín, Ivanka Čištínová, Vladimír Dinda, František Dostál, Tereza Dotlačilová, Jiří Durdík, Vjačeslav Fedorenko, Karel Fink, Marek Furthner, Kateřina Göttlichová, Gabriela Grossmanová, Ivo Habart, Jan Hanuš, Miroslava Hedbávná, Jiří Heller, Magdalena Hladíková, Josef Janeček, Lukáš Janičina, Jan Janota, Petr Jílek, Stanislav Kaczor, Milena Kárná, Jakub Kencl, Jan Klimeš, Jaroslav Klouda, Jan Knot, Miloš Komárek, Josef Krása, Michal Kreidl, Pavel Křepinský, Milan Křiček, Jaroslav Kubík, Ondřej Kulhánek, Lukáš Kuta, Michal Lešek, Martin Majer, Lubomír Martínek, Světlana Mazepina, Ivan Mikšík, Nicholas Miller, Milan Mošna, Filip Müller, František Novák, Aleš Ostrýt, Jan Parma, Pavel Pola, Martin Procházka, Renata Příplatová, František Pudil, Zdeněk Ráž, Jitka Rjašková, Jiří Římánek, Eva Stanovská, Martin Suchánek, Timur Suleymanov, Lucie Svobodová, Věra Široká, Zdeněk Tichý, Tomáš Tkáčik, Vít Vaďura , Václav Vancl, Lukáš Veselý, Hana Větrovská, Michal Vitásek, Tomáš Vitovský, Václav Vlček, Petr Vodička, František Vrbecký, Pavla Vrbová, Karel Zakar, Jan Žbánek.


Porota: Jiří Všetečka – fotograf (předseda poroty), Karel Kuklík – fotograf, Petr Šálek – fotograf, Miroslav Hucek – fotograf, PhDr. Věra Matějů – předsedkyně SČF, Lubomír Šmída – předseda Zväzu slovenských fotografov, Milan Sedláček – Nipos Artama, Jaroslav Šimon – Magistrát hlavního města Prahy, Ing. Marcela Řezníčková – Foma Bohemia, Ondřej Čihař – Et-netera, Olina Zlámalíková – časopis FotoVideo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..