Jan Kaplický – Vlastní cestou v galerii DOX

Nenechte si ujít výstavu v centru současného umění DOX o tvorbě architekta a designéra Jana Kaplického, která byla prodloužena do 30.8.2010. Autor vítězného a bohužel stále nerealizovaného návrhu na novou Národní knihovnu – tzv. Chobotnici, který rozvířil emoce české veřejnosti, je zde prezentován jako komplexní a geniální umělec. Jeho návrhy, ze kterých bylo realizováno bohužel jen velmi málo, jsou futuristické a zároveň nadčasové. Všechny modely a vystavené realizace nesou Kaplického nezaměnitelný rukopis. Vyznačují se především oblými křivkami inspirovanými přírodou a použitím moderních technologií. Přes nezvyklé formy jako např. mrakodrap Zelený pták nebo koncertní a kongresové centrum Rejnok, působí budovy elegantně a vyváženě. Mosty nejsou pouhé prodloužení silnice nad vodní hladinou ale jsou obytné, plovoucí nebo součástí zahrady. Velmi estetické jsou designerské předměty běžné potřeby, např. nápojové a jídelní soupravy vytvořené pro firmu Alessi nebo žárovka či chladící nádoba na šampaňské. Módní návrhy Kaplického jsou prezentovány z filmového záznamu.

Výstava v Doxu zcela jasně dokumentuje, že Kaplický přeběhl svou dobu. Jeho výrok: „Kdysi se mým projektům smáli a teď je kopírují,“ dokládá, že si to uvědomoval.
Navíc i pro něj platí, že doma není nikdo prorokem. Češi talent a originalitu často nepromíjí a to u Kaplického ještě umocnila jeho hrdost a rebelství. Naštěstí nalezl velkou podporu především u mladých lidí. To dává naději na to, že by se snad některý z Kaplického návrhů mohl u nás jednou dočkat realizace.

Současně s výstavou byl uveden do kin filmový dokument Olgy Špátové „Oko nad Prahou“, který bude 20.srpna 2010 v rámci akce Živé kino promítán na Letné přesně v místech, kde měla stát Chobotnice.
Text: Soňa Šálková

Publikováno: 16.8.2010

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..