Kamila Štanclová a její Grafické ohlédnutí v Galerii Hollar

Kamila Štanclová a její Grafické ohlédnutí v Galerii Hollar

Výstavní síň Sdružení českých umělců grafiků Hollar připomíná letošní životní jubileum významné slovenské malířky a grafičky Kamily Štanclové (*1945) reprezentativní přehlídkou jejích volných grafik a kreseb. Kamila Štanclová je známá především svými knižními ilustracemi, za které získala mnoho domácích i mezinárodních ocenění. Spolu se svým manželem, rovněž významným malířem a ilustrátorem Dušanem Kállayem, patří ke světové ilustrátorské špičce. Velké uznání si získali např. jejich ilustrace Andersenových pohádek.

Kamila Štanclová a její Grafické ohlédnutí v Galerii Hollar, foto©Petr Šálek

 

Název výstavy Grafické ohlédnutí napovídá, že jsou zastoupeny práce z různých období bohaté umělecké dráhy autorky. Nejstarší z nich vznikly v 80. letech minulého století. Ale Grafické ohlédnutí není retrospektivou upřenou do minulosti. Velká část vystavených děl je z poslední doby. Nejnovější originální kresby perem na japonském papíru Zima bez snehu a Honšu na Inohue, jsou dokonce z letošního roku a jsou tedy jasným důkazem toho, že Kamila Štanclové nepřestává tvořit a její pohled neustále míří kupředu.  Také cyklus Tanec s vlkmi, který v roce 2014 získal cenu Quantarex Cash Award na Celebrating Print Competition v New Yorku, spadá do autorčiny současné tvorby.

Pavel Sivko, kurátor výstavy a Kamila Štanclová, ilustrátorka , foto©Petr Šálek

 

Výstava v Hollaru jasně dokumentuje, že Kamila Štanclová bravurně zvládá velké formáty, jakými jsou např. vystavené barevné lepty 60 x 50 cm, i malé formáty až k miniaturní známkové tvorbě umístěné ve vitrínách. Pracuje stejně dobře s barvou i v černo-bílé. Kurátor výstavy akademický malíř Pavel Sivko o jejím výtvarném projevu říká: „V určitém poetickém nadhledu dovede vyznění obrazu vyčistit až abstraktní zkratkou, ale na druhé straně dovede být …., až rozmařile epická.

Kresby Kamily Štanclové mají v sobě něco poeticky tajemného a meditativního, vyprávějí příběhy, které si divák může domýšlet. Jinotaje v sobě skrývají i názvy kreseb, jako např. „Keby všetky rána boli letné“, „Vždy, keď je pekně, myslím na živých“ anebo „Kto sem dal tú brezu“?

Kamila Štanclová to komentuje následovně: „Někdy je název první, to je dobré. Někdy je nejprve obraz a název hledám, i to je dobré. Jednou hledám obraz, jednou název. Dobré je na tom totiž to hledání. Musím se snažit, aby nepřestalo.“

Výstava Grafické ohlédnutí potrvá ve výstavní síni Hollar do 30. 8. 2020.

Text: Soňa Šálková


Summary

Gallery of the Association of Czech Graphic Artists Hollar commemorates this year’s life anniversary of the important Slovak painter and graphic artist Kamila Štanclová (* 1945) with a representative exhibition of her free graphic sheets and drawings. Kamila Štanclová is known primarily for her book illustrations, for which she has won many domestic and international awards. Together with her husband, also an important painter and illustrator Dušan Kállay, they belong to the world’s top book illustrators. The recent exhibition clearly documents that Kamila Štanclová can master large formats, such as the 60 x 50 cm color etchings, as well as small formats up to the miniature drawings for postage stamps. Kamila Štanclová’s drawings tell stories in poetically mysterious way. The exhibition entitled ´Graphic Reflections´ can be seen until August 30, 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..