Pohled do exotického prostředí a nekonformního způsobu života komunity amerických hippies na havajském ostrově Kauai v 70. letech minulého století dává výstava 130 černobílých fotografií s titulem Paradise Lost (Ztracený ráj). Jejich autorem je výjimečná osobnost a člověk mnoha talentů – americký fotograf a filmař John Wehrheim (*1947).
Soubor, který Galerie hlavního města Prahy prezentuje v Domě u Kamenného zvonu, se dostal do Prahy díky šťastné náhodě. Jeden ze tří kurátorů výstavy Adam Ligas se před 5 lety seznámil s Johnem Wehrheimem, který žije na ostrově Kauai. Po návratu do Evropy ukázal knihy Johna Wehrheima dokumentaristovi Martinu Řezníčkovi a ředitelce GHMP Magdaléně Juříkové a společně začali připravovat výstavní projekt, který nyní dovedli až k úspěšné realizaci. Jedná se tak o v Evropě poprvé vystavovaný soubor fotografií unikátní společensko-historické hodnoty i výjimečné fotografické kvality.
Území Taylor Camp, kde hippie komunita v letech 1969 až 1977 na ostrově Kauai žila, bylo pojmenováno po bratru herečky Liz Taylorové. Svůj pozemek na ostrově dal Howard Taylor k dispozici skupině volnomyšlenkářů a odpadlíků, kteří z nejrůznějších důvodů opustili etablovanou společnost. Na 3 hektarech nádherné přírody jim umožnil život podle vlastních představ a pravidel. Bydleli tu v dřevěných chatrčích na stromech, pomáhali si, dělili si potraviny, meditovali a svobodně a nespoutaně žili až do roku 1977, kdy byl pozemek násilně vyklizen.
Unikátní je, že fotografie na výstavě nepocházejí jen z původní Wehrheimovy obrazové publikace. Všichni tři kurátoři totiž dostali možnost vybrat další záběry z obsáhlého autorova archivu. Tyto snímky jsou tak zvětšeny a vystaveny vůbec poprvé. John Wehrheim k tomu při zahájení výstavy uvedl: „Na žádost kurátorů jsem jim fotografie z archivu poslal na malých kontaktech a oni udělali vlastní výběr. Zvláštní je, že některé z těch záběrů jsem předtím úplně přehlédl a přitom jsou silné a do této kolekce patří. Uvědomil jsem si, jak důležitý je druhý názor někoho, kdo má od předmětu fotografování emocionální odstup.“
Výstava ve dvou patrech Domu u Kamenného zvonu postupně ukazuje momenty ze života komunity, portréty některých členů, místa v Taylor Campu i záběry přírodního ráje, který vše obklopuje. Výstava je doplněna autentickými texty, které přibližují některé osoby nebo popisují místa a události komunity. Součástí výstavy je i projekce dokumentu Na prahu ráje s výpověďmi bývalých obyvatel komunity. John Wehrheim tento film natočil v roce 2018 společně s režisérem Robertem C. Stonem. Závěr výstavy ukazuje konec ztraceného ráje. Je to několik barevných fotografií vypáleného Taylor Campu, které pořídil fotograf Robert Madden pro National Geographic Magazine v roce 1977.
Přestože se výstava obrací do minulosti, je z dnešního pohledu velmi aktuální. Heslo hippies Make love not war platí dnes dvojnásob. Kromě toho dává příležitost zamyslet se nad stylem života a žebříčkem hodnot dnešní naší společnosti, která někdy dává přednost konzumu před svobodou.
Výstava Paradise Lost bude v Domě u Kamenného zvonu k vidění do 8. ledna 2022
Text: Soňa Šálková
Foto: Petr Šálek
Summary
An exhibition of 130 black-and-white photographs entitled Paradise Lost gives a glimpse into the exotic environment and non-conformist way of life of the American hippie community on the Hawaiian island of Kauai in the 1970s. Their author is an exceptional personality and a man of many talents – American photographer and filmmaker John Wehrheim (*1947). The exhibition also includes a screening of the documentary The Edge of Paradise made by John Wehrheim and the film director Robert C. Stone in 2018.
The Paradise Lost exhibition organized by the Prague City Gallery (GHMP) can be seen in the Stone Bell House until January 8, 2022-