Jitka Svobodová: Za hranou viděného

Jitka Svobodová: Za hranou viděného

Jedena z nejkrásnějších výstavních prostor v Praze momentálně nabízí ucelený pohled na tvorbu výtvarnice Jitky Svobodové (1941- 2023). Přehlídka s výmluvným názvem Za hranou viděného prezentuje tvorbu stěžejní osobností českého moderního a současného výtvarného. Význam první retrospektivy téměř 82-leté tvůrkyně ještě umocňuje fakt, že 15. května 2023, tj. měsíc po zahájení výstavy, zemřela.

Obrazy, kresby a prostorové objekty na výstavě zobrazují realitu okolního světa minimálními výrazovými prostředky, oproštěně a se skrytým sdělením. Předměty každodenního života nebo jevy jako kouř dostávají v jejích kresbách smysl a budí otázky. Podle slov kurátorky výstavy Heleny Musilové: „Kresby Jitky Svobodové jsou události, jsou to samostatné děje odehrávající se v prostoru a čase; vyžadují velkou pozornost diváka. Zdánlivě vycházejí z existujícího světa, který často nenápadným způsobem rozrušují a zpochybňují tak naše schopnosti vidění.

Jitka Svobodová (1941- 2023). Přehlídka s výmluvným názvem Za hranou viděného.

Rozsáhlá přehlídka s více než 250 exponáty, které autorka tvořila od dob studií do současnosti, není uspořádána chronologicky, ale podle tematických okruhů s prolínáním starších i nových prací. Expozice je seskupena do 5 hlavních kapitol pod názvy: 1. Prostor a spojení, 2. Esence předmětu, 3. Jevy a pohyb, 4. Energie a světlo a 5. Stromy, přičemž každá část má působivé momenty. Poslední téma Stromy jako jediné přiznává chronologickou linku, protože Stromy jsou přítomné v celé tvorbě Jitky Svobodové od roku 1966 až do roku 2020. Všestrannost a různé tvůrčí etapy v rámci tohoto tématu přitom charakterizují i škálu použitých médií zahrnující olejomalby, kresby i objekty.

Tvůrci Magdaléna Juříková, Helena Musilová, Josef Pleskot . Foto© PetrSalek.com

Velkoformátové kresby a obrazy, v černobílých i pastelových odstínech nebo výrazné trojrozměrné objekty působí klidně a nijak neburcují.  „Ujal jsem se výstavy hlavně kvůli tomu, že Jitku znám 50 let a její dílo je nesmírně monolitní a je třeba ho ukázat v určité kompaktnosti, jak celý život tiše a soustředěně pracovala. Výstava je tichá, světelně neagresivní, kontemplativní, což je podstatou Jitčina vnímání světa. Její dílo nekřičí, ale možná řve. Tichost a řev to je kontrast, který v její práci vidím. V každém obrazu je jiný rozměr prostoru, než jsme zvyklí vnímat.  Soustředili jsme se na využití výšky této galerie s horním osvětlením, aby světlo bylo tlumené a rovnoměrné a ne příliš scénické. Celé prostory jsou vymalovány do šeda, aby nezářila galerie ale díla“, uvedl na tiskové konferenci k zahájení výstavy autor prostorového řešení výstavy architekt Josef Pleskot.

Jedny z nejkrásnějších výstavních prostor v Praze momentálně nabízí ucelený pohled na tvorbu výtvarnice Jitky Svobodové (1941- 2023). Foto© PetrSalek.com

Expozice obsahuje i fotografickou dokumentaci. Je tu připomínka účasti autorky na symposiu Chmelnice v Mutějovicích v roce 1983 nebo pohled do jejího ateliéru s pracovním stolem.

Výstava Jitka Svobodová: Za hranou viděného je jedním ze zásadních bodů výstavního programu Galerie hlavního města Prahy v letošním roce, kdy si galerie připomíná 60. výročí svého vzniku. Výstavu v prostorách galerie Městské knihovny je možné navštívit do 20. srpna 2023.

Text: Soňa Šálková

Foto: Petr Šálek

Jedny z nejkrásnějších výstavních prostor v Praze momentálně nabízí ucelený pohled na tvorbu výtvarnice Jitky Svobodové (1941- 2023). Foto© PetrSalek.com

Summary

One of the most beautiful galleries in Prague currently offers a comprehensive view of the work of the visual artist Jitka Svobodová (1941-2023). The exhibition entitled “Beyond the Visible” displays more than 250 artefacts of one of the most important personalities of Czech modern and contemporary art. The importance of the first retrospective of the almost 82-year-old artist is enhanced by the fact that she passed away on May 15, 2023, i.e. a month after the exhibition opened.

Paintings, drawings and spatial objects in the exhibition depict the reality of the surrounding world with minimal means of expression, simply and with a hidden message. Objects of everyday life or phenomena such as smoke gain meaning and raise questions.

The exhibition in the Gallery of the Municipal Library is one of the essential items of the exhibition program of the Prague City Gallery in the year of its 60th anniversary. The exhibition can be visited until August 20, 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..