Letos v říjnu by se Helmut Newton (1920-2004) dožil sta let a je tedy vhodná příležitost opět si připomenout život a tvorbu fotografa, který módní fotografii povýšil na svébytnou uměleckou kategorii a svéráznou formou přispěl do diskuse o hranicích vkusu a o svobodě výtvarného projevu. Kromě módy fotografoval i redakční snímky pro časopisy a portréty známých osobností, které dnes patří ke zlatému fondu výtvarné fotografie. Je autorem mnoha ikonických záběrů, které inspirovaly mnoho následovníků a ovlivnily vývoj aranžované fotografické tvorby.
Život berlínského rodáka z bohaté židovské rodiny (vlastním jménem Helmut Neustäedter) charakterizují převratné změny a peripetie 20. století. Idylu výmarské republiky, ve které mladý Helmut vyrůstal, ukončil nástup nacismu. Dobrodružný útěk před nacisty zavedl mladíka nejprve do Asie a později do Austrálie, kde se mu podařilo postupně se uchytit jako fotograf. Po sňatku se se svou celoživotní partnerkou a spolupracovnicí June stěhoval do Francie, kde jeho kariéra úspěšně pokračovala. Neuvěřitelná vnitřní síla a houževnatost mu pomohly překonat ztrátu domova, rodiny i našlápnuté profesní kariéry v předválečném Berlíně a zachovat si přitom lidskost, humor a neústupnost pokračovat ve vysněném povolání a prosazovat zcela osobitý umělecký výraz.
K Newtonově vzestupu na vrchol jistě také přispělo, že byl ve správnou chvíli na správném místě. Módní branže zažívala od 60. let obrovský rozmach. Tvůrci jako Karl Lagerfeld, Yves Saint Laurent nebo Thierry Mugler proměnili módu v umění a potřebovali odpovídající styl propagace. Módní magazíny Elle, Harper’s Bazaar nebo Marie Claire, ale především Vogue se přitom staly jejich hlavními zprostředkovateli. Provokativní styl Helmuta Newtona přesně odpovídal revolučním proměnám v módě i celé společnosti. Namísto unylé estetiky. „dobrého vkusu“ vnesl do svých fotografií napětí, nahotu, sex a černý humor. Zobrazované modelky nejsou pro něj jen pohledné „věšáky na šaty“, ale herečky v inscenovaných příbězích. Jednou vystupují jako sebevědomá stvoření a hybatelky děje, jindy jako manipulované loutky, ale vždy jako nádherné a vzdálené ženy. Fotograf se přitom stává voyerem, který zachycuje utajené scény a děje. Jeho fotografie boří tabu a vyvolávají pohoršení. Ale to je možná záměrem fotografa – otevírat tabuizovaná témata jako rasismus, násilí, zneužívání nebo chápání ženy jako sexuálního objektu.
Newtonův rukopis silně ovlivnila estetika předválečných černobílých filmů ale i monumentální styl fotografky a filmařky Leni Riefenstahl, oslavující nacismus, V Newtonově podání tato estetika však neslouží ideologii, ale oslavuje krásu a sílu především ženského těla. Za své často velmi skandálně vyznívající fotografie si Newton vysloužil přezdívky jako „Markýz de Sade 35-mm filmu“ nebo „Král výstřednosti“ (King of Kink). V Praze jsme naposledy měli možnost vidět Newtonovy fotografie vloni v létě v Museu Kampa na výstavě Helmut Newton v dialogu. Móda a fikce.
V Berlíně sídlící nadace Helmut Newton Foundation připomíná 100 let od narození svého zakladatele výstavou America 70s/80s s fotografiemi Helmuta Newtona a jeho tří současníků Evelyn Hofer, Sheily Metzner a Joela Meyerovitze. Výstava bude otevřena od 9.října 2020 do 16. května 2021.
Osobnosti Helmuta Newtona je věnován také nový filmový dokument německého režiséra Gero von Boehma „The Bad and the Beautiful“ (Zlí a krásní), který se pod ne zcela pochopitelným názvem „Nestoudná krása“ momentálně promítá v našich kinech. Režisér měl přístup k obsáhlému archivu z pozůstalosti Helmuta Newtona, který spravuje již zmiňovaná nadace Helmut Newton Foundation. V dokumentu mimo jiné promlouvá řada slavných osobností, které Newton fotografoval, jako např. herečky Isabella Rosselini, Hanna Schygulla a Grace Jones nebo modelky Claudia Schiffer či Nadja Auermann o svých dojmech ze spolupráce s ním. Naprosto všechny s obdivem a velkou sympatií na Newtona vzpomínají jako na příjemného a kreativního člověka, který k nim projevoval velký respekt. Také tento film je oslavou svobodomyslného a kreativního ducha, který by se v těchto dnech dožil 100 let.
Text: Soňa Šálková
Summary:
On October 31, 2020 Helmut Newton (1920-2004) would celebrate his 100th birthday. A good opportunity to remind life and work of a photographer who elevated fashion photography to a distinctive art category and contributed in a unique way to the debate on boundaries of taste and freedom of artistic expression…
The fashion industry has experienced a huge boom since the 1960s. Designers such as Karl Lagerfeld, Yves Saint Laurent or Thierry Mugler turned fashion into art and needed an appropriate style of promotion. Helmut Newton’s provocative style corresponded exactly to the revolutionary changes in fashion and society as a whole. Instead of the so called ´good taste´aesthetics he brought tension, nudity, sex and black humor to his photographs. The models photographed by him were not just pretty „clothes hangers“, but actresses in staged stories. Sometimes they act as confident creatures and movers of events, other times as manipulated puppets, but always as beautiful and distant women. Newton´s photographs broke taboos and provoked.. But this may have been the photographer’s intention – to open taboo topics such as racism, violence, abuse or the understanding of women as a sexual object.
The Berlin-based Helmut Newton Foundation commemorates Newton´s 100th anniversary with the exibition America 70s / 80s with photographs by Helmut Newton and three his contemporaries Evelyn Hofer, Sheila Metzner and Joel Meyerovitz. The exhibition will be open from October 9, 2020 to May 16, 2021.
Also the new film documentary ´The Bad and the Beautiful by German director Gero von Boehm is dedicated to Newton´s anniversary. The film shows photographs and archival footage from the artist’s heritage and memories of celebrities who have been working with him as models.