Grief of Misfit Cathedrals v Kunsthalle-režisér instalace Jakub Pešek

Grief of Misfit Cathedrals v Kunsthalle-režisér instalace Jakub Pešek

Audiovizuální instalace v Kunsthalle se bude prezentovat při Signal festivalu.

 Kunsthalle Praha a Signal festival po loňské úspěšné spolupráci na instalaci Photosystem II od českého digitálního tvůrce Ondřeje Zunky připravili pro letošní 11.ročník Signal festivalu další společný projekt. Dílo s anglickým názvem Grief of Misfit Cathedrals (Žal nechtěných katedrál) je audiovizuální kompozice, vytvořená kreativci z českého digitálního studia Lunchmeat.

 Monumentální site-specifická instalace prezentuje na 8 velkoplošných projekcích celek i fragmenty blíže nespecifikovaného industriálního prostoru. Divák se při vstupu do výstavy ocitá v imaginárním světě, ve kterém se realita prolíná s iluzí. Z projekcí se vynořují opuštěné ruiny staveb jako zbytky katedrál, ponořené v suti.

Střídají je létající úlomky cihel a kamenů, kolem kterých se vznáší drobné kamínky a částečky prachu. Jejich pomalý pohyb může chvilkami vyvolat pocit pobytu pod vodou nebo ve vesmíru. Ten však rychle pomine při pohledu na opravdovou stavební suť navezenou do prostoru galerie. 12-kanálový zvuk mixuje zvuky z reálné lokace se zvuky umělé elektronické hudby. Téměř čtvrthodinová audiovizuální kompozice zprostředkovává zážitek ve stylu japonského estetického konceptu „mono no aware“, hledajícího krásu věcí, které nejsou líbivé. Teoretická podstata díla, které zapadá do tříleté koncepce Signal festivalu Ekosystémy, si klade otázku, co se má stát s místy, která pozbyla svou funkci a zdánlivě již nemají pro člověka význam. 

Onřej Čížek, manažer PR & komunikace, kurátorka Iva Polanecká, autor Jakub Pešek a Mario Kunovský, vedoucí programu Signal festivalu na tiskové konferenci.

Práce na vytvoření díla trvala téměř rok. Použitá technologie fotogrammetrie pracuje na bázi velkého množství digitálních snímků reálných objektů, ze kterých se s využitím českého softwaru Reality capture, mohou vytvářet 3D-modely. 

„Nejsme filmaři a naše nástroje jsou spíš experimentální programy, ve kterých jsme silnější. Jsme kreativní studio, které pracuje s 3D. Bavilo nás volno a hledání v tvorbě, hráli jsme si se skeny a snažili jsme se dostat do projektu ideové základy … jsou to výtvarné obrazy, které nám pomáhají komunikovat základní myšlenky“, řekl při tiskové konferenci režisér instalace Jakub Pešek. 


Grief of Misfit Cathedrals je možné zhlédnout v rámci Signal festivalu od 12. do 15. října 2023 a potom až do 12.ledna 2024 v rámci návštěvy Galerie 3 v Kunsthalle Praha.

Text: Soňa Šálková      Foto© Petr Šálek (petrsalek.com)


Summary

Kunsthalle Prague and Signal Festival have prepared a joint project for this year’s Signal Festival. The work entitled Grief of Misfit Cathedrals is an audiovisual composition made by the creative team of the Czech digital studio Lunchmeat.

The monumental site-specific installation presents 8 large-scale projections of whole ruins and fragments of an unspecified industrial space. Upon entering the exhibition, the viewer finds himself in an imaginary world in which reality blends with illusion.

Grief of Misfit Cathedrals can be seen as part of the Signal festival from October 12 to 15, 2023, and then until January 12, 2024 in the Kunsthalle Prague.

.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..