František Kupka a jeho velká retrospektiva ve Valdštejnské jízdárně

František Kupka a jeho velká retrospektiva ve Valdštejnské jízdárně

Po úspěšném uvedení v pařížském Grand Palais se do Prahy dostává rozsáhlá přehlídka tvorby Františka Kupky. Výstava, kterou připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Musee national d´art moderne/Centre Pompidou přináší ucelenou retrospektivu významného českého rodáka, který velkou část života prožil ve Francii. Obě instituce mají ve svých sbírkách rozsáhlé kolekce Kupkovy tvorby, které spolu s  dalšími významnými zápůjčkami představují dílo Františka Kupky v celé jeho rozmanitosti a šíři. Výstava je zároveň i jednou z akcí pořádaných na počest letošního 100. výročí založení Československé republiky, jejíž vznik František Kupka aktivně podporoval a která svou identitu opírala o silnou politickou i kulturní vazbu s Francií. Pražská výstava obsahuje všechna díla, která byla vystavena v Paříži. Vzhledem k menší ploše je však sevřenější a její uspořádání umožňuje intimnější průhledy a dialogy mezi jednotlivými kapitolami.



František Kupka je právem označován za jednoho ze zakladatelů moderního umění a průkopníka abstraktního malířství. Výstava velmi názorně nastiňuje umělecký a intelektuální vývoj brilantního kreslíře a karikaturisty, kterému postupně přestává stačit tradiční zobrazování okolního světa a chce ve svých obrazech proniknout hlouběji do podstaty věcí a dějů. Od vídeňského symbolismu se tak pod vlivem středoevropských duchovních a filozofických směrů dostává k abstrakci. Snaží se zachytit pohyb, přírodní procesy nebo hudbu. Výsledkem jsou promyšlené kompozice barev a geometrických tvarů.

Výstava je rozčleněna do více kapitol, začíná chronologicky a mapuje malířovy začátky, pak přechází k tematickému členění. Centrální místo v expozici zaujímá slavné velkoformátové plátno Amorfa. Dvoubarevná fuga (Národní galerie v Praze), které spolu s obrazem Amorfa. Teplá chromatika (Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových) představují vůbec první abstraktní díla, prezentovaná veřejnosti na Podzimním salonu v Paříži v roce 1912.

Přestože abstraktní malířství existuje již více než 100 let, stále se u jisté části veřejnosti nesetkává s pochopením. Výstava František Kupka by se svým uspořádáním a doprovodnými texty mohla stát prostředníkem, který takovému publiku otevře dveře do světa abstraktní malby. Současně s výstavou nabízí Národní galerie v Praze bohatý doprovodný program: komentované prohlídky a dílny pro dospělé i děti a cyklus přednášek ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

Výstavu ve Valdštejnské jízdárně je možné navštívit do 20. ledna 2019, potom se přemístí do Finish National Gallery v Helsinkách.

S ohledem na enormní návštěvnický zájem prodlužuje Národní galerie Praha otevírací dobu od středy 16. do neděle 20. ledna 2019 vždy od 8 do 22 hodin.  

 Text: Soňa Šálková, Foto: Petr Šálek

Chcete-li vidět 360° fotografie z instalace ve Valdštejnské jízdárně, klikněte na vybraný obrázek.

Výstava František Kupka, Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna, sférická fotografie 360, foto: Petr Šálek

Výstava František Kupka, Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna, sférická fotografie 360, foto: Petr Šálek

 

Výstava František Kupka, Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna, sférická fotografie 360, foto: Petr Šálek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..