Film The Florida Project ukazuje odvrácenou tvář slunečního státu

Sean Baker, jeden z nejnadanějších současných nezávislých filmových tvůrců na letošním festivalu v Cannes vzbudil pozornost svým snímkem The Florida Project, jehož hrdinové jsou obyvatelé jednoho z mnoha motelů podél dálnice vedoucí k floridskému Disneylandu. K  lesku a prosperitě pohádkového zábavního parku však mají tahle místa hodně daleko. Pokoje kýčovitě natřeného motelu místo turistů obývají ztracené existence, které si nemohou dovolit vlastní bydlení. Patří k nim i mladá nezaměstnaná Halley a její šestiletá dcerka Moonee. Film téměř dokumentárním způsobem líčí jejich každodenní život a soustředí se přitom především na Moonee a její dva stejně staré kamarády Jancey a Scootyho. Život dětí v motelu a jeho okolí je bezstarostný a plný dobrodružství a rošťáren.  To, že Halley každý týden namáhavě shání peníze na nájem a živobytí, si Moonee sice uvědomuje, ale nijak ji to nezatěžuje. Ona i matka jsou silné nátury, které hned tak nic nezlomí. Děj filmu se odvíjí pomalu a zdánlivě bez velkých dějových zvratů. Postupně se však začne rýsovat silný příběh, který diváka uchopí a neopustí ani po odchodu z kina. Halley se ve snaze udržet si pokoj v motelu a uživit sebe i dceru propadá stále níž, až se situace vyhrotí.
Sean Baker, který film nejenom režíroval, ale napsal k němu i scénář a dělal střih, umí mistrně navodit atmosféru a pracovat s náznaky. Navíc má neomylný cit pro vhodné představitele. Jeho volba dětských herců, především malé Brooklynn Kimberley Prince, je naprostým trumfem celého filmu. Děti hrají tak uvolněně a přirozeně, až se člověk přistihne, že jim zcela věří. Přesvědčivá je i excentricky vypadající neherečka Bria Vinaite v roli drzé a impulzivní Halley  a zároveň i milující matky. Výkony neherců jakoby ukotvuje přesvědčivý profesionální výkon Willema Dafoe v roli dobrého ducha a manažera motelu Bobbyho. Bobby chápe obtížnou situaci nájemníků, pomáhá jim, jak může, a ochraňuje děti, přestože mu občas vyvádějí nepěkné kousky.

Klíčovou roli ve filmu má autentické prostředí. Všechny scény byly natočeny v opravdovém floridském motelu, ve kterém byl ubytován i filmový štáb. Děti vyrážejí do okolí dálnice a při svých toulkách míjejí pitoreskní stavby kiosků a hotelů, hrají si v ruinách nebo na okraji mokřadů a pastvin. Velmi unikátní je i použití klasického filmového materiálu, které dodává filmu specifickou barevnost a melancholický podtón.

Distribuce ČR:  Aerofilms
Film, který stojí za zhlédnutí, přichází do kin 22.února 2018.
Text: Soňa Šálková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..