Podle českých filmových kritiků je nejlepším domácím filmem loňského roku celovečerní filmový debut režiséra Michala Nohejla Okupace. Černá filmová komedie zabodovala ve čtyřech kategoriích z celkových šesti nominací. Kromě ceny za nejlepší film a režii si cenu odnesli také autoři scénáře Marek Šindelka a Vojtěch Mašek. Režisér Michal Nohejl navíc získal i Cenu Innogy za objev roku.
Přesvědčivý úspěch snímku, který vloni nepatřil k největším diváckým hitům, jistě přispěje k tomu, že se počet diváků navýší. Film totiž opravdu stojí za vidění. Jeho název Okupace může být trochu zavádějící, protože se prvoplánově nesoustředí na boj za svobodu, ale je velmi svéráznou psychologickou sondou. Režijní debut zkušeného reklamního filmaře Nohejla má silnou dějovou zápletku a skvělé herecké výkony všech účinkujících. Jsou mezi nimi známé herecké osobnosti jako Martin Pechlát nebo Otakar Brousek ml., ale i mladé ještě příliš neokoukané tváře jako Cyril Dobrý nebo Pavel Neškudla. Většina tvůrčího týmu, který se podílel na filmu, pochází z okruhu přátel a blízkých spolupracovníků Michala Nohejla, takže je možné usuzovat, že se jedná o „vymazlený“ projekt zcela podle představ režiséra. Jediné dvě postavy vzešlé z castingu jsou dívka Milada (Antonie Formanová) a ruský voják v podání ukrajinského herce Alekseye Gorbunova, kterým oběma se podařilo film významně obohatit. Výkony civilně procítěné Formanové vedle dramaticky vypjatého Gorbunova patří k silným momentům snímku.
Kompaktní příběh jedné noci v divadle po repríze dobově poplatné hry o hrdinství Julia Fučíka je plný nečekaných zvratů a zůstává napínavý až do konce. Do divadelního baru, kde se po představení setkávají herci, režisér, ředitel divadla i neznámá dívka, dorazí opilý ruský důstojník a nabízí na prodej kanystr benzínu. Již předtím ne zcela harmonická atmosféra se pod vlivem agresivního chování nezvaného návštěvníka a množství vypitého alkoholu vyhrotí a dojde ke konfliktu, který odhalí skutečné charaktery jednotlivých postav. K osobité vizualitě filmu přispěly reálné interiéry normalizačního „kulturáku” v Novém Strašecí, ve kterých se natočila většina filmu. Potemnělé prostory jeviště, baru a spletenec chodeb v Novostrašeckém kulturním centru se staly hlavními kulisami filmu. Lampy s načervenalým světlem, spolu s oblaky cigaretového dýmu jen umocňují tíživou atmosféru. Velkou zásluhu na dramatičnosti snímku má výborná kamera Jana Baseta Střítezského a střih zkušeného Petra Turyny.
Za zmínku stojí i hudba, která snímek doprovází. Je naprosto současná a vybočuje z dobového kontextu. Skladatelé Hank J. Manchini a La Petite Sonja z postpunkového hudebního uskupení Kill the Dandies patří k režisérovým oblíbeným hudebníkům a doplňují tak jeho „dream team“.
I když se Okupace opírá o historické události, není to historický, ale psychologický film s prvky černého humoru. Hodně vypovídá o naší tzv. „české národní povaze“, která je často ztotožňovaná se švejkovstvím. Není to jen o humoru, kterým umíme i v nejvážnější situaci zmírnit napětí, ale i o zbabělosti a odvaze, zásadovosti a bezpáteřnosti. Vlastnosti, které si jen zřídka a neradi přiznáváme, ale v nečekaných a kritických momentech se projeví.
Film Okupace, který skvěle uspěl na Cenách české filmové kritiky, teď čeká další výzva při rozdělování Českých lvů za rok 2021, které proběhne 5. března 2022.
Text: Soňa Šálková
Summary
According to Czech film critics, the best domestic movie of the last year is the feature film debut of director Michal Nohejl Occupation. The black film comedy scored in four categories out of a total of six nominations. In addition to the award for the best film and direction, screenwriters Marek Šindelka and Vojtěch Mašek have been awarded, too. Moreover, the director Michal Nohejl has won the Innogy Award for the Discovery of the Year.
The directorial debut of the experienced advertising filmmaker Nohejl has a strong plot and great performances of all actors.Although based on historical events, it is not a historical but a psychological film with elements of black humour. It also reveals the so-called “Czech national character”, which is often identified with Brave Soldier Sweik. It is not just about humour, which we use to relieve tension in the most serious situations, but also about cowardice and courage, principled attitude and spinelessness.