Festival La Película představuje novinky z filmové produkce španělsky mluvících zemí

Festival La Película představuje novinky z filmové produkce španělsky mluvících zemí

Letos již 15. ročník přehlídky současné španělské kinematografie La Película se koná již tradičně v pražském kinu Světozor tentokrát od 18. – 21. února 2020. Od 24. do 26. února se pak přemístí do brněnského kina Scala, od 25. do 27. února pak do Kina Art v Ostravě a své putování po republice uzavře ve dnech 26. a 27. února v Bio Central v Hradci Králové.

Jako každoročně se diváci mohou těšit na zajímavé novinky současné španělské filmové tvorby. Vedle již u nás promítaného posledního filmu Pedra Almodóvara Bolest a sláva, který získal mnoho ocenění a ještě na začátku února soutěžil o Oscara za nejlepší zahraniční film, to budou u nás dosud neznámé novinky z velké míry z nezávislých produkcí. Festival nabídne dokumenty i hrané snímky různých žánrů zahrnujících psychologická dramata, kriminální thrillery nebo bláznivé komedie. Milovníky animovaného filmu jistě zaujme dokument Buñuel v želvím labyrintu, který je rekonstrukcí natáčení filmu Země bez chleba od Luise Buñuela a kombinuje animaci s reálnými záběry.

Do samostatné sekce festivalu nazvané Latinskoamerické pohledy jsou zařazeny ukázky ze současné guatemalské, chilské nebo argentinské filmové produkce. Sekce Vzpomínky na Kubu obsahuje dva snímky, které se různým způsobem zabývají novodobou historií karibského ostrova ovlivněnou komunistickým režimem.

Představitelka snímku Matka  Marta Nieto, režisér Rodrigo Sorogoyen, foto© Petr Šálek

Pro slavnostní zahájení festivalu v kině Světozor bylo vybráno psychologické drama Matka španělského režiséra Rodriga Sorogoyena. Snímek, který vznikl ve španělsko-francouzské koprodukci, vypráví příběh matky, která se těžce vyrovnává se ztrátou svého tehdy šestiletého syna, který před deseti lety záhadně zmizel na francouzském pobřeží. Režisér ve filmu rozvinul téma svého vyznamenaného krátkého filmu. On i hlavní představitelka snímku Marta Nieto se zúčastnili zahájení festivalu a osobně film uvedli. Film zaujme především skvělým hereckým výkonem Marty Nieto, která za něj obdržela cenu za nejlepší herečku na loňském filmovém festivalu v Benátkách.


Summary

On February 19, 2020, the annual Festival of Spanish speaking films La Película has started in the Světozor cinema in Prague.  This year festival brings a choice of the latest both documentary and feature films from the Spanish and South American cinema. After Prague, the festival will relocate to Brno, Ostrava and Hradec Králové. The film Mother from Spanish director Rodrigo Sorogoyen was presented for the opening ceremony of the festival in Prague. The film, which was produced in a Spanish-French co-production, tells the story of a mother who cannot cope with the loss of her small son who disappeared ten years ago in France.  beach. The director and main actress Marta Nieto came to Prague for the opening of the festival.

 

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..