Božena Sudková a Josef Sudek – sourozenci a spolupracovníci

Božena Sudková a Josef Sudek – sourozenci a spolupracovníci

Galerie Josefa Sudka, která je umístěna ve skromných prostorách bývalého bytu slavného českého fotografa, expozicí nazvanou Božena Sudková/Josef Sudek Krajina dětství upozorňuje na často opomíjenou osobnost, která Sudkovi většinu života velkou oporou a spolupracovnicí. Jen o rok mladší fotografova sestra Božena Sudková (1897-1990) se vyučila fotografkou a retušérkou v Kolíně a po 1. světové válce, ve které Josef přišel o ruku, přispěla zajisté i k jeho rozhodnutí věnovat se fotografické profesi. Ze sourozenecké náklonosti a společných zájmů se jim podařilo vytvořit jednotku, která fungovala zároveň jako rodina i úspěšná firma. Protože Božena byla bratrovi velmi oddaná a neměla vlastní ambice, mohla se naplno věnovat jeho podpoře. Kromě vedení společné domácnosti, spravovala firemní agendu, retušovala a všemožně se podílela na chodu společné firmy.

Snímky Josefa Sudka z Nových Dvorů u Kolína, nedalekého zámku Kačina nebo Kutné Hory výstava připomíná krajinu společného dětství sourozenců. Rodinné fotografie nebo záběry s přáteli ukazují momenty z jejich mládí. Drobné studie, krajiny nebo kolorované portréty jsou ukázkami Boženiny fotografické tvorby. Božena se také představuje jako model na Sudkových propagačních záběrech kosmetiky a léčebných prostředků. Okruh vystavených snímků rozšiřuje malá virtuální prezentace. Přestože spolupráce sourozenců byla velmi úspěšná a mohli si dopřát služný životní standard, oba žili velmi skromně. Sepraný ručník a bavlněná noční košile dokreslují způsob života, který spolu vedli.

Výstava: Božena Sudková/Josef Sudek – Krajina dětství, na snímku Petr Halbich a Jan Mlčoch,  foto© Petr Šálek

Na zahájení výstavy dne 19. února 2020 promluvil kurátor výstavy Jan Mlčoch a také dlouholetý přítel, asistent a lékař Josefa Sudka pan Petr Halbich. Jan Mlčoch vyzdvihl velkou zásluhu paní Boženy, která po smrti svého bratra  dodržela jeho přání a nezištně věnovala rozsáhlou fotografickou pozůstalost i umělecké předměty, které Josef Sudek sbíral, českým kulturním institucím.  Dnes 90-letý pamětník Petr Halbich osobní vzpomínkou na oba sourozence přiblížil některé okamžiky, které s nimi prožil. Výstava v Galerii Josefa Sudka přináší některé dosud nevystavované fotografie a dokumenty a je zaslouženou poctou nenápadné a přesto velmi významné osobnosti dějin české fotografie.

Výstavu v Galerii Josefa Sudka, Úvoz 24, Praha 1 je možné navštívit do 17. května 2020.

Text: Soňa Šálková  Foto: Petr Šálek


Summary

The exhibition Božena Sudková/Josef Sudek The Landscape of Childhood at the Josef Sudek´s Gallery in Prague commemorates the neglected personality of the photographer’s sister, who all her life had worked and shared a household with her brother. Photographs by Josef Sudek from the surroundings of the birthplace of both siblings, small photographic studies by Bozena Sudkova and private objects recall the merits of Bozena Sudkova, who after her brother’s death bequeathed all his photographic and artistic heritage to Czech cultural institutions.

The exhibition at the Josef Sudek Gallery will last until May 26, 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..