Festival Hortus Magicus již pošesté přináší barokní kulturu do Květné zahrady v Kroměříži

Festival Hortus Magicus již pošesté přináší barokní kulturu do Květné zahrady v Kroměříži

Od pátku 9. do neděle 11. srpna 2019 ožívá Květná zahrada v Kroměříži dobou svého vzniku barokem. Unikátní raně barokní zahradní komplex, který je spolu s arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou na seznamu světových památek UNESCO, se již pošesté stává dějištěm festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Organizátoři festivalu opět připravili bohatý program pro dospělé i děti, který zahrnuje komentované prohlídky, květinové a zahradní instalace, barokní divadlo i hudební produkce. Procházka areálem zahrady tak nabídne mnoho příjemných překvapení a podnětných zastávek k zábavě i poučení. Cooking show na barokní notu nebo ochutnávka vín s výkladem enologa se postarají o nevšední kulinářské zážitky. Zájemci si mohou své přenesení do barokní atmosféry umocnit zapůjčením barokního kostýmu.

Letos poprvé se návštěvníci mohou v Holandské zahradě zhoupnout na nově instalované barokní houpačce. Tvůrcům se podařilo na základě autentických kreseb postavit funkční nástroj velmi oblíbené barokní zábavy. Věrohodné zpracování houpačky současně odpovídá všem současným bezpečnostním nárokům, takže každý, kdo má chuť, si může bez obav houpačku vyzkoušet. 4-metrová dřevěná konstrukce sahá do výše zahradní zdi. Inspirací pro ozdobný čtyřstěn na vrcholu houpačky byl nejen obdobný tvar štítu nedaleké barokní sýpky, ale i jméno zakladatele zahrady biskupa Karla z Lichtensteinu – Castelcorna (1624-1695), které v překladu znamená zářící kámen.

Tomuto sběrateli a milovníkovi umění, který také shromáždil mimořádnou uměleckou sbírku včetně Tizianova obrazu Apollo a Marsyas, je letos věnována i výstava na kroměřížském zámku a v Arcidiecézním muzeu Olomouci.

Projekt Houpačka inicioval a realizoval Petr Hudec, který je lektorem a metodikem edukačních programů Národního památkového ústavu v Kroměříži. Petr Hudec je zároveň i autorem dětského programu na festivalu. Hra Tajemství Libosadu, která vychází z jeho stejnojmenné pohádkové knížky, má 8 zastávek, ve kterých na malé návštěvníky čekají hry, četba nebo úkoly na místech, kde se děj knihy odehrává. Ilustrace ke knížce, jejichž autorkou je Eliška Chytková, jsou vystaveny ve skleníku.

V Rotundě ohromí unikátní floristická instalace inspirovaná příběhem nymfy Kallistó z Ovidiových proměn, který je ústředním motivem hlavního festivalového představení – Zianiho opery L´Elice.

Ve spolupráci s probíhající letní výstavou Floria na kroměřížském výstavišti je tematicky laděná i květinová výzdoba ve dvou kroměřížských kostelích – Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, které jsou zároveň také dějištěm některých koncertů.

Závěrečný nedělní koncert je věnován skladbám Pavla Josefa Vejvanovského, který působil na dvoře biskupa Karla z Lichtensteinu. Po koncertu bude následovat barokní ohňostroj s hudbou a kejklíři.

Text: Soňa Šálková, foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..