Ferdinand II. Habsburský a jeho doba ve Valdštejnské jízdárně

 

Arcivévoda Ferinand ll, kolem 1556

Na podzimní a zimní období připravila Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně v Praze rozsáhlou výstavu věnovanou ne zcela známé osobnosti českých a rakouských dějin – arcivévodovi Ferdinandu II. Habsburskému (1529-1595). Druhorozený syn českého a uherského krále Ferdinanda I. přitom v letech 1547-1567, tj. celých 20 let, působil v Praze ve funkci místodržícího a zasloužil se o přestavbu Pražského Hradu i letohrádku Belveder, vznik Královské zahrady se známou Zpívající fontánou nebo výstavbu letohrádku Hvězda.  Svým zájmem o vědu a umění a zejména svou sběratelskou vášní inspiroval i svého synovce, pozdějšího císaře Rudolfa II. Zbytek života pak arcivévoda Ferdinand II. působil jako tyrolský vladař na zámku Ambras, kde vybudoval první novověké muzeum na světě. Na životním osudu tohoto všestranně nadaného a schopného člověka tak výstava ilustruje období počátku renesance ve střední Evropě s důrazem na vliv této osobnosti v českých zemích.

Výstavu pořádá Národní galerie v Praze a Kunsthistorisches Museum Wien ve spolupráci s Ústavem dějin umění AVČR. Jedná se o výsledek dlouhodobého badatelského projektu, na kterém se podílelo 14 autorů z obou zemí. Z této spolupráce vzešly dvě verze výstavy. Ta první probíhala na zámku Ambras v Innsbrucku od června do října t.r. se zaměřením na 450. výročí působení Ferdinanda II. v Tyrolsku. Ve svém sídle na zámku Ambras vybudoval speciální budovy pro své jedinečné sbírky, které tvoří zbrojnice, tzv. kunstkomora a knihovna a jsou na zámku umístěny nepřetržitě od 16.století až do dneška. Pražská výstava se soustředí na českou stopu renesančního šlechtice a mecenáše, především na to, jaký byl jeho přínos pro společenský a kulturní život v českém království.

Architektonické řešení výstavy zahrnuje sedm kapitol. První kapitola se věnuje dětství a mládí Ferdinanda II. a jeho místu v habsburském rodě. Jsou zde k vidění unikátní dokumenty a portréty Ferdinanda  II. a dalších Habsburků, dva úseky jsou věnovány obdobím, kdy působil jako správce zemí koruny české a vojevůdce a následně jako vládce v Tyrolsku. Návštěvník zde uvidí člověka, který se aktivně účastnil bojů proti Turkům a nedbal na dobové konvence v osobním životě, prokázal talent při plánování a výstavbě architektonických památek a byl velkou politickou a společenskou autoritou. Obsáhlé tři celky jsou věnovány Ferdinandovým sbírkám, přičemž se opírají o původní rozdělení sbírek na zámku Ambras.  Ve zbrojnici jsou ukázky dobových brnění vrcholné řemeslné a umělecké kvality, kunstkomora obsahuje umělecky cenné předměty z nejrůznějších materiálů  a také ve své době oblíbenou obrazovou galerii kuriozit. V knihovně jsou ukázky vzácných svazků vědeckého a teologického zaměření s náročnými vazbami a věnováními.  Poslední kapitola ilustruje dvorský život a velkolepé renesanční slavnosti, ke kterým patřily korunovace, svatby nebo turnaje.

Výstava obsahující více než 300 exponátů, z velké části unikátních zápůjček z českých i rakouských institucí, je tak významným kulturně-společenským počinem, který volně navazuje na úspěšnou výstavu Europa Jagellonica z roku 2012 a ukazuje české dějiny v souvislostech a v těsné spojitosti s historickým vývojem celé střední Evropy.

K výstavě je k dispozici obsáhlý katalog, na kterém se podílelo 40 autorů z obou zemí. Současně vyšel i stručnější průvodce výstavou s velkou obrazovou částí.

Pro dětské návštěvníky je určena tzv. dětská stezka „Ferdinand ve zkratce“, která upozorňuje na 20 vybraných exponátů s jednoduchými popiskami a informacemi. Děti také mohou navštívit tematicky zaměřený interaktivní ateliér na patře Valdštejnské jízdárny.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně, která potrvá do 25. února 2018, má připraven i bohatý doprovodný program. Více informací zde

Text: Soňa Šálková
Fotografie: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..