DOX žije a potřebuje nás

Leoš Válka a Otto.M. Urban, foto© Petr Šálek

Centrum současného umění DOX milovníkům soudobého kulturního dění zprostředkovává již 11 let množství akcí napříč žánry. Jeho nabídka sahá od výstav, přednášek, divadelních představení, koncertů, festivalů, autorských čtení, tematických diskusí nebo performancí po možnost posedět v kavárně s velkou terasou, vybrat si z nabídky knih nebo doplňků v designovém obchůdku.

Za vznikem DOXu stojí soukromá iniciativa jejího zakladatele a ředitele, kterým je Leoš Válka a několika investorů, kteří finančně podpořili náročnou přestavbu bývalé továrny v pražských Holešovicích v moderní multifunkční objekt s výstavní plochou více než 3000 m2.

 

Vzducholoď Gulliver, foto© Petr Šálek

V roce 2016 prostorovou nabídku DOXU doplnil unikátní objekt Gulliver. 42 metrů dlouhá ocelovo-dřevěná konstrukce ve tvaru vzducholodi, která se vznáší nad budovou, se stala prostorem pro menší setkávání. Pro divadelní představení, konference a další větší akce je určen multifunkční sál DOX+, který je nejnovějším přírůstkem centra. Díky zapojení nejlepších architektů během všech fází přestavby i dostavby se DOX stal ukázkou špičkové současné architektury v Praze, která kvalitní moderní architekturu tolik potřebuje.

Za 11 let své existence se DOX vyprofiloval v živé kulturní centrum, které nabízí nejrůznější formy prezentace současného umění, je platformou pro vzdělávání a podporuje rozvoj kulturní a společenské výměny názorů.

Během letošní pandemie mohli diváci shlédnout komentované prohlídky výstav na youtubovém kanálu DOX Prague a online běžela i další programová nabídka včetně sbírkového koncertu na střeše sálu Dox+. Přesto 12 týdnů bez návštěvnického provozu v důsledku koronavirových opatření způsobilo DOXu, který je největší neziskovou soukromou kulturní institucí u nás, velké finanční ztráty. „Bez příjmů ze vstupného a komerčních pronájmů nám bez nadsázky začal rychle docházet kyslík, celkové ztráty jsou kolem 5 milionů korun, komentuje situaci Leoš Válka.

 

  1. května 2020 mohl DOX konečně zase otevřít své brány návštěvníkům. Ovšem jak říká programová ředitelka DOXu, Michaela Šilpochová: „Vzhledem k aktuální situaci jsme na nadcházející období museli kompletně změnit výstavní plán i celý další program v oblasti divadla a performance, hudby i literatury, který je z velké části založen na mezinárodních spolupracích. Také pokles příjmů ze vstupného je citelný, protože 40 % z celkového počtu návštěvníků tvořili zahraniční turisté.

 

V současné výstavní nabídce DOXu je několik zajímavých projektů.  Čerstvou  novinkou je multimediální expozice ULTRASUPERNATURAL umělecké dvojice Lukáš Rittstein a Barbora Šlapetová, o které jsme již informovali.

Barbora Šlapetová a  Lukáš Rittstein, foto© Petr Šálek

Výstava Jiřího Davida Jsem Tady se prodlužuje do 29. června 2020 a navíc ji od 4.6. doplnilo 5 nových pláten, která umělec vytvořil v období pandemie.

Jiří David, foto© Petr Šálek

Expozice Galegion, projekty utopických měst studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze a Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě se prodlužuje do 17. srpna. Problematiku umělé inteligence a lidského i strojového učení mapují umělci Andreas Gajdošík, Lenka Hámošová, Pavel Rusnák, Dita Malečková a Jan Tyl v rámci třetí fáze edukačního projektu Datamaze nazvané Začarovaný kruh.

Hlad po autentických kulturních zážitcích, které nám byly několik měsíců odepřeny, spolu s aktuální nabídkou určitě zapůsobí a přivedou do DOXu co nejvíce návštěvníků. Buďte také Vy mezi nimi!

POZOR: Aktuální otevírací doba v centru DOX: středa až neděle od 12 do 18 hodin.

DOX také můžete finančně podpořit v rámci veřejné sbírky na https://www.donio.cz/DOX.

Text: Soňa Šálková  Foto: Petr Šálek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..